Slováci objavili zdieľanú ekonomiku, najviac im učarovala možnosť výhodnejšieho ubytovania

Diskusia 3  
Slováci objavili zdieľanú ekonomiku, najviac im učarovala možnosť výhodnejšieho ubytovania
Zdroj: Slovenská sporiteľňa
Foto: SITA/AP


2. 8. 2018 - Nič nevlastniť, ale si len požičiavať. Do roku 2025 má zdieľaná ekonomika zvýšiť svetové tržby na úroveň 335 miliárd dolárov. Podľa údajov Európskej komisie sa príjmy zo zdieľanej ekonomiky na Slovensku vyšplhali v roku 2016 na takmer 122 miliónov eur.

Využívanie služieb zdieľanej ekonomiky je doménou najmä mladších vekových kategórií, keďže sa prioritne odohráva v on-line prostredí cez rôzne aplikácie. Z exkluzívneho prieskumu Slovenskej sporiteľne vyplýva, že viac ako polovica detí a mladých ľudí (55 %) využíva služby viacerých bezplatných aplikácií prostredníctvom mobilného telefónu. Slováci najčastejšie využívajú služby zdieľanej ekonomiky v doprave a ubytovaní. Väčšinou ide o zahraničné platformy, ktoré fungujú aj na Slovensku.

"Veľkosť zdieľanej ekonomiky v rámci Európskej únie dosiahla v roku 2016 úroveň 26,5 miliardy eur. To predstavuje 0,17 % hrubého domáceho produktu únie. Odvetvie v tom čase zamestnávalo 394- tisíc ľudí,“ spresnila Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Podľa posledných odhadov Inštitútu pre finančnú politiky podiel zdieľanej ekonomiky je na Slovensku menší ako 0,01 percenta hrubého domáceho produktu. Odvetvie zdieľanej ekonomiky má však veľký potenciál do budúcnosti aj na Slovensku, preto sa odhaduje, že príjmy z neho budú narastať.

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat si 16% Slovákov v roku 2017 objednalo prostredníctvom internetu alebo mobilnej aplikácie ubytovanie od inej osoby. Ide o najvyššie číslo v rámci krajín V4. Pre porovnanie, vlani tak urobilo len 5 % Čechov a len 8 % Rakúšanov.

Slováci objavili zdieľanú ekonomiku, najviac im učarovala možnosť výhodnejšieho ubytovania

Platformy zdieľanej ekonomiky využívajú v rámci únie najčastejšie Francúzi, Briti, Poliaci, Španieli, Nemci, Taliani či Dáni.  Európska komisia uvádza, že v roku 2016 fungovalo 651 platforiem, ktoré boli založené v niektorom zo štátov únie.