v Prípade novej krízy je Taliansko zraniteľnejšie než pred 10 rokmi

Pridajte názor  Zdroj:

10. 7. 2018 - Guvernér talianskej centrálnej banky Ignazio Visco varoval novú taliansku vládu, aby opatrne narábala s verejnými zdrojmi a vyhla sa tak ďalšiemu zvyšovaniu štátneho dlhu.

Guvernér talianskej centrálnej banky Ignazio Visco varoval novú taliansku vládu, aby opatrne narábala s verejnými zdrojmi a vyhla sa tak ďalšiemu zvyšovaniu štátneho dlhu.

Visco upozornil, že reformné úsilie sa v Taliansku postupne vytráca a "ak by mala prísť nová finančná kríza, tak krajina je dnes omnoho zraniteľnejšia než pred 10 rokmi".

Jeho slová smerujú k plánom novej koaličnej vlády, ktorú vytvorili euroskeptické Hnutie piatich hviezd a ultrapravicová Liga Severu. Vláda prisľúbila rozsiahle daňové škrty a vyššie výdavky na sociálne zabezpečenie, podľa Visca by však vzhľadom na vysoký verejný dlh Talianska a napätie na trhu mala radšej voliť opatrný prístup.

Ako dodal, ak vláda nechce obyvateľov Talianska zaťažiť do budúcnosti ešte vyšším dlhom a zároveň im znížiť príjmy, je nevyhnutné, aby bola obozretná a prezieravá.