Pokles výdavkov Kancelárie prezidenta SR nevidíme tragicky

Diskusia 1  Zdroj:

14. 11. 2017 - Kancelária prezidenta SR má v roku 2018 dostať od štátu menej peňazí ako tento rok, nevidí to však tragicky.

Kancelária prezidenta SR má v roku 2018 dostať od štátu menej peňazí ako tento rok, nevidí to však tragicky. Na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR to v utorok uviedol vedúci kancelárie Štefan Rozkopál, ktorý poslancom predstavil návrh rozpočtu kapitoly pre budúci rok. Výbor ho odobril.

"Časť kapitálových výdavkov sme neminuli a máme dohodu, že ich prenesieme na budúci rok. Poklesli nám aj bežné transfery o takmer tretinu, čo bol však plat zosnulého exprezidenta Michala Kováča," uviedol.

Rozkopál tvrdí, že ak sa nevyskytnú nepredvídané udalosti, upravený limit bude pri uplatnení hospodárnosti, efektívnosti a transparentnosti postačujúci.

Koaličný poslanec Peter Kresák (Most-Híd) priznal, že sa pôvodne obával sťažností prezidentskej kancelárie na znížený rozpočet. "Málokto nám povie, že je spokojný s rozpočtom," poznamenal. Rozkopál ho upozornil, že vládu nechváli, priznáva však veľmi korektnú spoluprácu s ministerstvom financií. "Došlo ku zníženiu, ale vieme s tým žiť," dodal kancelár.

Kancelária prezidenta SR by mala v roku 2018 hospodáriť s rozpočtom na úrovni 4,75 milióna eur, čo je oproti súčasnosti pokles o 1,44 milióna eur. Objem osobných výdavkov pre kanceláriu hlavy štátu má dosiahnuť 3,01 milióna eur. V tomto prípade ide o nárast o 258.000 eur, ktorý je spôsobený valorizáciou platov vo výške štyri percentá od 1. januára 2017.