Juncker v správe o stave únie vyzdvihol zlepšujúcu sa ekonomickú situáciu

Diskusia 1  Zdroj: SITA

13. 9. 2017 - Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa v správe o stave únie venoval tiež kvalite potravín v strednej a východnej Európe.

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker v tohtoročnej správe o stave Európskej únie vyzdvihol zlepšujúcu sa situáciu v EÚ. Ako sa vyjadril na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu, EÚ znova "dostala vietor do svojich plachiet". Konštatoval, že únia je už v piatom roku ekonomického zotavovania sa a miera nezamestnanosti je na deväťročnom minime.

Prítomným zákonodarcom oznámil, že v reakcii na narastajúcu hrozbu hackerských útokov po celom svete plánuje založenie paneurópskej agentúry zameranej na kyberbezpečnosť. "Kyberútoky sú pre stabilitu demokracií a ekonomík niekedy viac nebezpečné ako zbrane a tanky," skonštatoval. Okrem vybudovania agentúry plánuje komisia poskytnúť aj viac prostriedkov na ochranu pred takýmito útokmi.

V správe o stave únie sa tiež venoval kvalite potravín v strednej a východnej Európe, ktorá je v prípade rovnakých výrobkov v tamojších krajinách nižšia ako v iných členských štátoch. Takýto prístup je podľa Junckera neprijateľný a nelegálny a EÚ urobí viac, aby presadila kvalitné potraviny na celom svojom území.

Juncker sa vo svojom prejave pred zákonodarcami v europarlamente vyjadril aj k odchodu Veľkej Británie z EÚ. Ako uviedol, únia "bude pokračovať aj po odchode Británie", pretože brexit "nie je budúcnosťou Európy". "Myslím, že toto budete čoskoro ľutovať," následne povedal prítomným britským poslancom. V súvislosti s brexitom zvolal Juncker na 30. marca 2019, deň po odchode Spojeného kráľovstva, stretnutie lídrov EÚ v rumunskom meste Sibiu.