Globálne poistné straty z prírodných katastrof v 1. polroku klesli

Pridajte názor  Zdroj: TASR

17. 8. 2017 - Globálne poistné straty z prírodných katastrof klesli v 1. polroku 2017 na 23 miliárd USD (19,64 miliardy eur) z 36 miliárd USD v rovnakom období vlani.

Globálne poistné straty z prírodných katastrof klesli v 1. polroku 2017 na 23 miliárd USD (19,64 miliardy eur) z 36 miliárd USD v rovnakom období vlani. Vyplýva to z odhadu švajčiarskej zaisťovne Swiss Re.

Celkové ekonomické straty spôsobené katastrofami sa v 1. polroku znížili na 44 miliárd USD z vlaňajších 117 miliárd USD. Dôvodom bol menší počet aj miernejšia intenzita negatívnych udalostí.

Nižšie náklady na plnenia poistných udalostí spôsobených prírodnými a inými katastrofami však znížili aj dopyt po poistení proti takýmto udalostiam, čo vyvíja tlak na výsledky poisťovní, upozornila Swiss Re.

Miera poistenia na celom svete tak aj v 2. štvrťroku klesla, už 17. kvartál po sebe.

Búrky v Spojených štátoch spôsobili niektoré z najväčších strát, skonštatovala Swiss Re. Májová štvordňová búrka v štáte Colorado a ďalších štátoch na juhu a východe v USA mala za následok poistné straty vo výške 1,9 miliardy USD.

Cyklón Debbie, ktorý v marci zasiahol severovýchodné pobrežie Austrálie, viedol k poistným stratám vo výške 1,3 miliardy USD.

Približne 4400 ľudí zomrelo alebo zmizlo v dôsledku katastrof v prvej polovici tohto roka, čo je menej ako 4800 pred rokom, uviedla švajčiarska zaisťovňa, druhá najväčšia na svete.

"Počet týchto obetí sa však môže zvýšiť, keď budú do nich zahrnuté aj obete európskych júnových horúčav," dodala.