Vklady súkromného sektora rástli aj v máji

Pridajte názor  Zdroj: SITA

7. 7. 2017 - Zvýšili sa najmä vklady domácností, firmám vklady poklesli.

Vklady súkromného sektora v máji opätovne vzrástli, medzimesačne o 0,4 %. Medziročný rast sa podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) spomalil o 0,7 percentuálneho bodu na 4,5 %. Dôvodom boli najmä nefinančné spoločnosti, keď medziročne ich vklady poklesli o 0,2 %. Mohlo to byť podľa centrálnej banky ovplyvnené vyššou výplatou dividend a slabšou výrobou v apríli. “Predpokladáme, že išlo len o dočasný efekt,” konštatuje národná banka.

Vklady domácností vzrástli v máji rovnakou dynamikou ako v apríli, teda o 0,4 %. Pokračoval tak podľa centrálnej banky priaznivý vývoj odzrkadľujúci stále zlepšujúcu sa situáciu na trhu práce. Zároveň na druhej strane mierne spomalenie dynamiky v porovnaní s minulým rokom indikuje podľa NBS okrem vyššieho investovania do podielových fondov aj pokračovanie zvyšovania spotrebných výdavkov.

Úvery súkromnému sektoru vzrástli v máji medzimesačne o 0,9 %. Medziročná dynamika sa zvýšila o 0,6-percentuálneho bodu na 12,5 %. Pokračoval zvýšený dopyt nefinančných spoločností po úverových zdrojoch. Tempo medzimesačného rastu dosiahlo 1 %. Medziročný rast o 9,4 % bol podľa NBS najrýchlejší od prvého kvartálu 2009. Rýchlo rástli najmä dlhodobé úvery, ktoré do veľkej miery mieria do odvetvia stavebníctva.

Rast úverov domácnostiam dosiahol v máji 1 % medzimesačne, pričom medziročný rast sa nepatrne spomalil na 13,6 %. Dopyt domácností po úveroch na nehnuteľnosti sa nezmenil, dynamika dosiahla 1 % medzimesačne. Rovnako aj pri úveroch na spotrebu sa dynamika nezmenila, dosiahla 0,9 %. NBS predpokladá pretrvávajúci dopyt po úveroch aj v ďalších mesiacoch podporený nízkymi úrokovými sadzbami, avšak medziročný rast by sa mal zmierňovať.