V Krompachoch si firmy nevedia nájsť kvalifikovaných zamestnancov

Hnedú priemyselnú zónu v Krompachoch vybudovali v roku 2015. Na jej výstavbu dostalo mesto v roku 2010 dotáciu šesť milión eur od štátu, pričom v nej malo nájsť prácu okolo 120 ľudí. Napriek tomu sa v nej v súčasnosti nachádzajú prázdne výrobné haly. Prezident SR Andrej Kiska dnes po stretnutí s podnikateľmi mesta Krompachy uviedol, že na Slovensku sú aj malé mestá, kde sú fungujúce priemyselné parky, často ide aj o mestá, kam nevedie diaľnica.
„Musíme spájať úsilie vlády, ktorá chce podporovať zaostalé regióny, ale aj úsilie samospráv,“ povedal Kiska s tým, že je potrebné urobiť niečo pre to, aby výrobné haly v priemyselných parkoch neboli prázdne. „V minulosti tu pracovalo okolo tisíc ľudí v Panasonicu, dnes ten počet výrazne klesol,“ povedal prezident.
Primátorka mesta Krompachy Iveta Rušinová poznamenala, že mesto už takmer dva roky nevie zabezpečiť investora. V Krompachoch je v súčasnosti viac ako 12-percentná nezamestnanosť. „V priemyselnom parku pracuje spoločnosť, ktorá zamestnáva 18 ľudí. Mestské zastupiteľstvo schválilo investora, s ktorým rokujeme,“ povedala.
S podnikateľmi sa prezident rozprával aj o výhodách mesta, ale aj o jeho nevýhodách. Podnikatelia sa zhodli, že základnými negatívami v oblasti zamestnávania je hlavne pre ľudí pracujúcich v kovospracujúcom priemyselne vysoká cena energií. „Naša cena energií je pri výrobe jedna z najnižších v EÚ, ale koncová cena pre spotrebiteľov patrí medzi najvyššie,“ skonštatoval Kiska. Podľa neho je ťažké byť konkurenciou pre štáty, kde je táto cena o 40 – 50 percent nižšia.
Podľa slov prezidenta sa počas diskusie s podnikateľmi opakovali dve témy. Prvou je školstvo a nedostatok kvalifikovaných pracovníkov pre odborné profesie. Podnikatelia sa sťažovali, že mladí ľudia odchádzajú na nekvalitné vysoké školy a chýbajú odborníci v kovoobrábaní. „Aj v tejto oblasti, kde je nedostatok pracovných miest, si nevedia nájsť kvalitných zamestnancov,“ povedal prezident s tým, že mladí ľudia nemajú záujem o stredné odborné vzdelávanie.
Primátorka uviedla, že by chcela, aby investori prišli aj do regiónu Spiša. Podľa nej môže byť do konca roku 2019 problém zamestnať v priemyselnom parku 122 ľudí.
Druhým problémom podľa Kisku je vysoké percento rómskej populácie. Prezident sa podnikateľov spýtal aj to, koľko Rómov zamestnávajú. „Prišli sme k zisteniu, že mnohokrát aj schopných Rómov sa nedá zamestnať, pretože majú exekúcie. Hneď ako začne Róm pracovať a začne mať stály príjem, tak príde exekútor,“ poznamenal Kiska.
Prezident v ranných hodinách položil pri Pamätníku padlých v druhej svetovej vojne veniec, následne diskutoval s vedením mesta. Počas dnešného dňa sa stretol aj so študentmi miestneho gymnázia, absolvoval i návštevu miestneho úradu práce a sociálnych vecí.

Súvisiace články

Aktuálne správy