Firma GAZ-System získala povolenie na výstavbu kompresorovej stanice

Pridajte názor  Zdroj: SITA

19. 5. 2017 - Táto kompresorová stanica bude dôležitou súčasťou slovensko-poľského plynovodu.

Nielen Slováci, ale aj Poliaci intenzívne pracujú na projekte slovensko-poľského plynovodného prepojenia. Poľská spoločnosť GAZ-System najnovšie získala povolenie na vybudovanie kompresorovej stanice v obci Strachocina. Táto kompresorová stanica bude dôležitou súčasťou slovensko-poľského plynovodu. Ako informovala spoločnosť na svojej internetovej stránke, kompresorová stanica by mala byť hotová v roku 2020.

„Nová stanica bude hrať dôležitú úlohu v medzinárodnej a poľskej prepravnej sústave. Umožní distribúciu modrého paliva na Slovensko. Bude možné nášmu južnému susedovi dovážať plyn z LNG terminálu vo Swinoujscie,“ uviedol hovorca GAZ-System Tomasz Pietrasieński.

Slovensko-poľský plynovod by mal byť postavený zhruba o tri roky. Slovensko bude vďaka nemu plynovodne prepojené s Baltským morom. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na približne 100 miliónov eur. Celková dĺžka plynovodného prepojenia je 164 kilometrov, z toho vyše 100 kilometrov sa nachádza na slovenskom území. Spoločnosti Eustream, ako slovenský prepravca plynu, a firma GAZ-System získali na projekt podporu od Európskej komisie vo výške 107 miliónov eur.

Projekt poľsko-slovenského prepojenia je súčasťou prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení, ktorý spája plynárenské siete a LNG terminály naprieč strednou a východnou Európou. Projekt do budúcna umožní poľským účastníkom trhu prístup k tzv. Južnému koridoru. Slovenskí účastníci trhu zas získajú prístup k poľskému trhu vrátane zemného plynu z tamojšieho LNG terminálu.