Banky schválili ku koncu januára takmer 205 tisíc hypoték

Pridajte názor  Zdroj: SITA

13. 3. 2017 - V medziročnom porovnaní je to nárast o 6,3 %.

Banky schválili ku koncu januára 204 958 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 6,3 %. Ku koncu januára 2016 ich bolo totiž 192,8 tisíca. Hranicu 100 tisíc úverov banky prekročili v júni 2007, dvestotisícovú hranicu v septembri 2016 a stav zmlúv každomesačne narastá.

Počet uzavretých zmlúv z reálne čerpaných hypotekárnych úverov bol na konci prvého mesiaca tohto roka 151,5 tisíca. Celková výška nesplatených istín z hypotekárnych úverov predstavovala 5,5 mld. eur. Celková menovitá hodnota vydaných hypotekárnych záložných listov, čo sú dlhopisy kryté záložným právom k nehnuteľnosti, bola na konci januára vo výške 4,6 mld. eur. Celková menovitá hodnota predaných hypotekárnych záložných listov predstavovala 4,4 mld. eur.

Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne.