Eurozóna je podľa MMF na dobrej ceste, aby zvládla dlhovú krízu

Diskusia 1  Zdroj: TASR

11. 9. 2012 - Dlhová kríza sa v Európe tak ľahko neskončí, ale podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) sa opatrenia v eurozóne na jej zvládnutie uberajú správnym smerom.

Peking 11. septembra (TASR) - Dlhová kríza sa v Európe tak ľahko neskončí, ale podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) sa opatrenia v eurozóne na jej zvládnutie uberajú správnym smerom. Povedal to dnes na úvod letného stretnutia Svetového ekonomického fóra v Tchien-ťine námestník riaditeľky MMF Ču Min.

Na letnom trojdňovom Davose, ako sa toto podujatie tiež nazýva, sa zúčastňuje 2000 osôb z takmer 90 krajín. Budú diskutovať o novom hospodárskom poriadku, ktorý vzniká po prekonaní globálnej finančnej krízy, a o úlohe nadnárodných spoločností.

MMF sa obáva, že ak sa situácia v Európe dramaticky zhorší, bude to mať mimoriadne vážne dôsledky na svetovú ekonomiku. Ich závažnosť sa nesmie podceňovať. Podľa štúdie MMF ekonomický výkon Spojených štátov by mal klesnúť o 1 až 2,5 %, Číny o 1 až 1,5 % a Japonska takmer o 2 %, uviedol Ču Min.

Čínsky ekonóm vo vedení MMF privítal najnovšie rozhodnutia Európskej centrálnej banky (ECB) zamerané na podporu stability v eurozóne. Vyslovil podporu euru a povedal účastníkom rokovania, že "euro je bezpečné". Európa musí pokračovať v integrácii svojej finančnej a rozpočtovej politiky.

Svet však neťaží len európska dlhová kríza. Jeho veľkými problémami a rizikami sú vysoká zadlženosť Spojených štátov, možné "tvrdé pristátie" rastúcich rozvojových ekonomík a prudký vzostup cien potravín.

Pokles hospodárskeho rastu v Číne pod 8 % v tomto roku chce vláda prekonať rýchlym schválením infraštruktúrnych projektov za takmer 250 miliárd eur. Mali by znovu zvýšiť dynamiku rastu čínskeho hrubého domáceho produktu na uspokojivú úroveň.