Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti mierne klesá

Pridajte názor  
Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti mierne klesá
Zdroj: SITA

28. 8. 2012 - Minulý mesiac túto dávku dostalo 41,1 tisíc nezamestnaných, čo bol oproti júnu pokles o 1,6 tisíc osôb.

Počet poberateľov dávky v nezamestnanosti na Slovensku v júli klesol štvrtý mesiac po sebe. Minulý mesiac túto dávku dostalo 41,1 tisíc nezamestnaných, čo bol oproti júnu pokles o 1,6 tisíc osôb. Medziročne sa počet ľudí poberajúcich dávku znížil o 0,3 tisíca osôb. Nezamestnaneckú dávku dostalo počas tohto roka najviac ľudí v marci, a to takmer 45,7 tisíca. Odvtedy počet poberateľov dávky klesol o 4,5 tisíca. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

V budúcom roku by podľa návrhu rozpočtu Sociálnej poisťovne na rok 2013 malo dávku v nezamestnanosti dostávať priemerne mesačne 42,9 tis. nezamestnaných. Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky by tak mal byť v roku 2013 približne na úrovni tohto roka. Poisťovňa totiž vyplácala za prvý polrok tohto roka dávku v nezamestnanosti priemerne mesačne 43,9 tisíc osobám. Na vyplácanie dávok v nezamestnanosti má poisťovňa budúci rok vynaložiť takmer 172 mil. eur, čo je oproti očakávanej skutočnosti za tento rok menej o 2,3 mil. eur.

Na dávku v nezamestnanosti majú nárok tí nezamestnaní, ktorí boli poistení v nezamestnanosti najmenej dva roky v posledných troch rokoch. Ide o povinne poisteného zamestnanca alebo osobu dobrovoľne poistenú v nezamestnanosti. Dávka v nezamestnanosti dosahuje 50 % z vymeriavacieho základu poistenca. Maximálny základ na výpočet dávky v nezamestnanosti sa od začiatku budúceho roka zníži z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov na jej dvojnásobok, čo bude pokles z 2 307 eur na 1 572 eur. Najvyššia možná dávka v nezamestnanosti sa tak zníži z 1 153,5 eura na 786 eur.