Grécko potrebuje viac, než sa predpokladalo

Diskusia 1  
Grécko potrebuje viac, než sa predpokladalo
Zdroj: TASR

19. 8. 2012 - Grékom chýbajú ďalšie 2,5 miliardy eur. Diera vo financovaní Atén je väčšia, než sa doteraz predpokladalo.

Atény/Hamburg 19. augusta (TASR) - Grékom chýbajú ďalšie 2,5 miliardy eur. Diera vo financovaní Atén je väčšia, než sa doteraz predpokladalo.

Podľa týždenníka Der Spiegel gréckej vláde bude v najbližších dvoch rokoch chýbať nie 11,5 miliardy eur, ako doteraz uvádzala, ale až 14 miliárd eur. To je výsledok skúmaní delegácie zloženej z expertov Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF), uvádza Spiegel vo svojom aktuálnom vydaní.

Dôvodom je meškanie plánovanej privatizácie a nižšie daňové príjmy, spôsobené horšou situáciou v ekonomike. Koľko presne Atény navyše potrebujú, bude známe začiatkom septembra, keď sa Trojka vráti do Atén.

Delegácia vo svojej predbežnej správe okrem toho uvádza, že vláda premiéra Antonisa Samarasa doteraz nedokázala objasniť ani to, ako chce usporiť pôvodne spomínaných 11,5 miliardy eur. Zatiaľ nepredložila úsporné opatrenia týkajúce sa asi tretiny z tohto nového úsporného balíka, ktorý je podmienkou pre pokračovanie finančnej pomoci.

Vlády eurozóny teraz hľadajú spôsob, ako zaplátať dieru vo financovaní Grécka bez nového záchranného balíka. Hovorí sa o tom, že veriteľské krajiny znížia Grécku úroky, ktoré musí platiť za záchranné úvery, alebo odložia splácanie úverov.