Výbuch poškodil ropovod transportujúci ropu z Iraku do Stredomoria

Pridajte názor  Zdroj: TASR

21. 7. 2012 - Výbuch a následný oheň zastavili prevádzku dvoch ropovodov, ktorými sa transportuje ropa z Iraku do Stredomoria.

Ankara 21. júla (TASR) - Výbuch a následný oheň zastavili prevádzku dvoch ropovodov, ktorými sa transportuje ropa z Iraku do Stredomoria. Pri výbuchu nebol nikto zranený.

Výbuch v piatok v noci poškodil pri tureckom meste Midyat ropovod, transportujúci ropu zo severoirackého mesta Kirkuk do tureckého prístavu Ceyhan. Z dvoch liniek ropovodu bola poškodená len jedna, ale preventívne bola zastavená prevádzka oboch, uviedol predstaviteľ tureckého ministerstva energetiky pod podmienkou zachovania anonymity. Dodal, že zrejme ide o sabotáž.

Požiarnici sa stále snažia uhasiť oheň a hneď potom by sa mala začať oprava ropovodu. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa transport ropy do Ceyhanu obnoví.

Predpokladá sa, že za výbuchom sú kurdskí separatisti, ktorí bojujú o kurdskú autonómiu na juhovýchode Turecka a už niekoľkokrát spáchali bombové útoky na ropovod a prerušili transport ropy z Iraku.