Inflácia v Poľsku v júni zrýchlila viac, ako analytici očakávali

Pridajte názor  Zdroj: TASR

15. 7. 2012 - Tempo rastu inflácie v Poľsku, ktoré je najväčšou postkomunistickou ekonomikou v Európskej únii, sa v júni 2012 zrýchlilo, a to viac, ako očakávali analytici.

Varšava 15. júla (TASR) - Tempo rastu inflácie v Poľsku, ktoré je najväčšou postkomunistickou ekonomikou v Európskej únii, sa v júni 2012 zrýchlilo, a to viac, ako očakávali analytici.

Podľa najnovších údajov štatistického úradu vo Varšave sa spotrebiteľské ceny v Poľsku v júni zvýšili medziročne o 4,3 %. Analytici, ktorých oslovila agentúra RTTNews, pritom predpovedali, že vzrastú o 4,1 % po májovom náraste o 3,6 %.

Zo štatistík tiež vyplýva, že kým ceny potravín a nealkoholických nápojov v Poľsku sa minulý mesiac zvýšili o 5,4 %, náklady domácností na bývanie vyskočili o 5,8 % a doprava zdražela až o 8,2 % oproti júnu 2011. Na druhej strane, ceny oblečenia a obuvi v sledovanom období klesli medziročne o 5 %.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa ceny tovarov a služieb v Poľsku v júni zvýšili o 0,2 %, zatiaľ čo analytici odhadovali, že stúpnu o 0,1 %.

Za prvých šesť mesiacov 2012 vzrástli spotrebiteľské ceny v Poľsku o 4 % oproti rovnakému obdobiu vlani.