Lekári sa dohodli s VšZP na nových zmluvách

Pridajte názor  Zdroj: SITA

4. 7. 2012 - Lekári prijali kompromis VšZP, ktorá ponúkala navýšenie platieb o 8 % pre všeobecných lekárov a o 5 % pre špecialistov. Ministerka zdravotníctva Z. Zvolenská dúfa, že sa napätie pri vyjednávaniach nebude opakovať, pacienti si to podľa nej nezaslúžia.

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: Lekári sa dohodli s VšZP na nových zmluvách" rozšírená o podrobnejšie informácie v druhom odseku.

BRATISLAVA 4. júla (SITA) - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a zástupcovia ambulantných lekárov sa po niekoľkých dňoch intenzívneho rokovania v stredu ráno napokon dohodli. "Všetci lekári na základe dohody sú od tejto chvíle zmluvnými lekármi, teda tí, ktorí boli zmluvnými lekármi do 30. júna, sú od tejto chvíle takisto zmluvnými lekármi a vracajú sa do pôvodného režimu. Pacient prestáva platiť za lieky a všetky vyšetrenia sa robia v obvyklom režime. Zmluvy budú administratívne doriešené v najbližších dňoch," povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár.

Lekári prijali kompromis VšZP, ktorá ponúkala navýšenie platieb o 8 % pre všeobecných lekárov a 5% pre špecialistov, zároveň sa vzájomne dohodli aj na navýšení bodu za preventívne prehliadky ako u detských lekárov, tak i všeobecných lekárov pre dospelých. Navýšenie bude z 0,028 na 0,031 bodu. "Nie sú to veľké čísla, ale pre nás to znamená, že sa ocenila prevencia ako taká. Jedna preventívna prehliadka je teraz okolo 10 - 15 eur pre lekára, čiže navýšenie bude možno 1 euro," povedala Kvetoslava Prcúchová, prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast. Zmluvy uzatvoria na obdobie jedného roka pričom cenové podmienky budú platné do konca tohto roka.

Generálny riaditeľ Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor prostredníctvom médií upozornil lekárov, že od stredy lekári nepotrebujú vystavovať žiadosť o úhradu neodkladnej zdravotnej starostlivosti a nepotrebujú písať na recept "nezmluvný poskytovateľ".

Podľa slov generálneho riaditeľa VšZP Marcela Foraia sa dohoda dosiahnutá v stredu premietne aj do súčasných platných zmlúv s poskytovateľmi, týka sa to aj ústavnej zdravotnej starostlivosti či polikliník. "VšZP nedovolí asymetriu v cenách. Dohoda, ktorá bola dosiahnutá, platí aj na lekárov, ktorí podpísali alebo ktorí podpíšu," dodal Forai. Ako ďalej uviedol, pre všetkých je dohoda zaväzujúca do budúcnosti tak, aby spolupracovali, hľadali riešenia, aby občan mal zabezpečenú kvalitnú, dostupnú zdravotnú starostlivosť.

"Od spokojnosti je ďaleko, ale týmto podpisom nič nekončí, snáď možno len začína. V tejto chvíli sme prijali riešenie, ktoré bolo asi už jediné možné," povedal Kollár.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská privítala dohodu a poďakovala lekárom, že nepreniesli rokovania do ambulancií. "Pacienti dostávali v ambulanciách riadnu zdravotnú starostlivosť. Takto by to malo vyzerať a toto je profesionálna práca," vyhlásila ministerka. Podľa nej, ak niektorý pacient napriek tomu zaplatil plnú sumu za lieky či vyšetrenia, mal by sa obrátiť na VšZP, ktorá dá situáciu do poriadku.

Vyššie platby od poisťovní podľa Zvolenskej prinesú lekárom spokojnosť. Ministerka verí, že sa situácia nebude opakovať. "Pacienti si za posledných pár mesiacov vytrpeli dosť, nezaslúžia si, aby si ich vyjednávajúce strany medzi sebou pohadzovali," dodala ministerka.

Agentúra SITA k správe vydá zvukovú správu.