SP rastom minimálnych odvodov získa 42 mil. eur

Zvýšenie minimálneho vymeriavacieho základu na platenie odvodov na sociálne poistenie pre samostatne zárobkovo činné osoby prinesie Sociálnej poisťovni (SP) v budúcom roku 42 mil. eur. Po rokovaní Rady solidarity a rozvoja to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Najnižší možný vymeriavací základ pre SZČO na platenie sociálnych a zdravotných odvodov sa má totiž od budúceho roka zvýšiť zo súčasných 44,2 % na 50 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. V tomto roku je minimálny základ na úrovni 339,89 eura, čo je 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku v roku 2010. V budúcom roku má najnižší základ na platenie odvodov tvoriť polovicu z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2011, čo bude predstavovať 393 eur. Minimálne sociálne a zdravotné odvody pre SZČO tak stúpnu zo súčasných 160,24 eura na 185,3 eura.

Súčasné 40-percentné paušálne výdavky sa ohraničia stropom 420 eur mesačne. Vo štvrtok sa na tom dohodli zástupcovia ministerstva práce a rezortu financií s predstaviteľmi živnostenských organizácií. Súčasne sa postupne, počas troch rokov, znížia terajšie koeficienty 2 pri sociálnom poistení a 2,14 pri zdravotnom poistení, ktorými sa delí základ dane pri výpočte vymeriavacieho základu na platenie odvodov, na spoločný koeficient 1,486. „Táto konštanta zohľadňuje súčet poistného zamestnávateľa a zamestnanca, nie je to náhodné číslo,“ povedal minister práce. V roku 2013 sa má podľa Richtera uplatňovať koeficient 1,9, v ďalšom roku 1,6 a od roku 2015 konečný koeficient 1,486.

Výrazná zmena v neprospech samostatne zárobkovo činných osôb však nastane aj v tom, že kým v súčasnosti sa vymeriavací základ počíta zo základu dane zníženého o zaplatené odvody, po novom sa bude vychádzať zo základu dane nezníženého o zaplatené odvody na sociálne a zdravotné poistenie. „Niet víťaza, niet porazeného, v maximálnej miere by mala byť spokojnosť živnostníkov,“ zdôraznil vo štvrtok minister Richter. V piatok minister uviedol, že po týchto zmenách sa podiel SZČO, ktoré platia odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, zníži zo súčasných 87 % na približne dve tretiny.

Odvody na sociálne a zdravotné poistenie sa niektorým živnostníkom, ktorí v súčasnosti platia odvody z vyššieho ako minimálneho vymeriavacieho základu, v konečnom stave od roku 2015 zvýšia o dve tretiny. Napríklad živnostník, ktorý má v súčasnosti mesačný základ dane 1 000 eur, vymeriavací základ 500 eur a z toho vypočítané odvody na sociálne a zdravotné poistenie takmer 236 eur, bude mať v roku 2015 základ dane 831,8 eura a z toho odvody na sociálne a zdravotné poistenie 392,2 eura. Pôjde teda o zvýšenie odvodového zaťaženia o 66 %. Vyššie ako minimálne odvody na sociálne a zdravotné poistenie v súčasnosti platí asi 13 % samostatne zárobkovo činných osôb.

„Veci, ktoré boli dnes dohodnuté, vychádzali z reálnej skutočnosti, podmienok, ktoré boli na začiatku našich rokovaní navrhnuté a ktoré boli dnešným dňom vyrokované,“ povedal predseda Slovenskej živnostenskej komory Vojtech Gottschall. Zvýšenie vymeriavacieho základu a zmena konštánt podľa neho zvýšia odvodové povinnosti na sociálne zabezpečenie u jednotlivých skupín živnostníkov. „Sledovaný cieľ, teda zabezpečenie budúcej sociálnej istoty sa pravdepodobne dosiahne,“ skonštatoval. Uvažovalo sa aj o tom, že by vláda živnostníkom zdobrovoľnila platenie odvodov na nemocenské poistenie. Nakoniec od toho ustúpili samotní živnostníci. „Robili sme si prieskum v krajoch a nie všade sme sa stretli s odporúčaním vytvoriť nemocenské poistenie ako dobrovoľný inštitút,“ povedal Gottschall. Dôvodom je podľa neho to, že by to mohlo vyvolať problémy v sociálnom zabezpečení mnohých skupín živnostníkov.

„Je ešte diskusia o tom, pri ďalšej novele zákona v budúcom roku, či bude vyrovnané nemocenské poistenie na úrovni zamestnanca a samostatne zárobkovo činných osôb,“ povedal štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Jozef Burian. Zamestnávateľ a zamestnanec majú totiž v súčasnosti sadzbu na nemocenské poistenie spolu 2,8 % a Sociálna poisťovňa platí zamestnancovi nemocenské od 11. dňa práceneschopnosti, kým na samostatne zárobkovo činnú osobu sa vzťahuje nemocenská sadzba 4,4 % a nemocenské má platené zo Sociálnej poisťovne od 1. dňa „péenky“.

Súvisiace články

Aktuálne správy