Zisk konglomerátu Berkshire Hathaway klesol vo 4. kvartáli o 30 %

Pridajte názor  Zdroj: TASR

25. 2. 2012 - Americká spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorú vlastní miliardár Warren Buffett, zaznamenala za 4. štvrťrok minulého roka medziročný pokles zisku o 30 %.

Omaha 25. februára (TASR) - Americká spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorú vlastní miliardár Warren Buffett, zaznamenala za 4. štvrťrok minulého roka medziročný pokles zisku o 30 %. Dôvodom sú na jednej strane straty zaisťovacej divízie súvisiace s investíciami do životného poistenia a na druhej slabšie zisky z investícií do derivátov.

Čistý zisk Berkshire Hathaway klesol vo 4. kvartáli na 3,05 miliardy USD (2,27 miliardy eur), čo na akciu predstavuje 1,846 USD. V rovnakom období roku 2010 dosiahla firma zisk 4,38 miliardy USD alebo 2,656 USD/akcia. Tržby sa mierne zvýšili na 37,96 miliardy USD z 36,17 miliardy USD vo 4. štvrťroku 2010.

Buffett (81) dnes zároveň informoval akcionárov, že firma už má vybraného nového výkonného riaditeľa, ktorý ho v budúcnosti nahradí. Meno však zatiaľ nezverejnil. Analytici najviac počítajú s Ajitom Jainom, ktorý momentálne riadi zaisťovaciu divíziu Berkshire Hathaway. Jasnejší sú nástupcovia v oblasti investičného portfólia Berkshire Hathaway. Spoločnosť už prijala dvoch investičných manažérov, Todda Combsa a Teda Weschlera, z ktorých každý riadi, prípadne čoskoro začne, aktíva v objeme takmer 2 miliardy USD. Podľa Buffetta by mali práve oni v budúcnosti pomôcť firme aj s ďalšími akvizíciami. S tými neplánuje skončiť ani v najbližšom období, pričom naďalej uvažuje nad veľkými kontraktmi.

Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.