Korupcia ročne odčerpá zo svetovej ekonomiky do 2 bil. USD

Korupcia vo verejnom sektore ročne zo svetovej ekonomiky odčerpáva od 1,5 do 2 bil. USD vo forme podplácania a nákladov, ktoré plynú zo spomaleného hospodárskeho rastu, straty daňových príjmov a pretrvávajúcej chudoby. Informoval o tom Medzinárodný menový fond (MMF). Zamedzenie korupcii je podľa MMF kriticky dôležité pre dosiahnutie makroekonomickej stability, čo je jedným z hlavných mandátov fondu. Podľa MMF si boj s korupciou vyžaduje transparentnosť, jasný právny rámec, jasnú hrozba dôsledkov a jasné smerovanie za deregulovaním ekonomík.

„Kým priame ekonomické náklady korupcie sú dobre známe, nepriame náklady by mohli byť ešte podstatnejšie a viac oslabujúce,“ uviedla šéfka MMF Christine Lagardeová. „Korupcia má širšie škodlivé účinky na spoločnosť. Podrýva dôveru vo vládu a narúša etické štandardy obyvateľov,“ dodala.

Na základe výskumu Svetovej banky z roku 2005 dokument MMF predpokladá, že na korupciu sa ročne vynakladajú 2 % svetového hrubého domáceho produktu. Nepriame náklady sú však vyššie, keďže korupcia znižuje vládne príjmy. Motivuje totiž subjekty k daňovým únikom, menej peňazí tak zostáva na verejné investície do infraštruktúry, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti.

Objavujú sa aj názory, že korupcia je jednoducho mazivom kolies obchodu, pričom často odkláňa investície z krajín, v ktorých je bežná. Taktiež zvyšuje náklady na požičiavanie si. MMF nemenuje konkrétne krajiny, hovorí však, že závislosť na neobnoviteľných zdrojoch často podporuje korupciu a vznik konfliktov o ich kontrolu.

(1 EUR = 1,1409 USD)

Súvisiace články

Aktuálne správy