Oxfam: Obrie americké firmy si ulievajú peniaze, v daňových rajoch majú 1,4 bilióna dolárov

, the guardian Foto: SITA/AP

Americká pobočka neziskovej organizácie Oxfam zverejnila analýzu, z ktorej vyplýva, že päťdesiat najväčších spoločností podnikajúcich v Spojených štátoch má v daňových rajoch uložených 1,4 bilióna dolárov. O ďalších podrobnostiach informoval britský denník The Guardian.

Rebríčku amerických firiem podľa Oxfam dominuje Apple so 181 miliardami dolárov, ďalej nasleduje General Electric s 119 miliardami dolárov a na treťom mieste je so 108 miliardami dolárov spoločnosť Microsoft.

Ako britská medzinárodná nezisková organizácia s pobočkami v 13 krajinách uvádza, celkom má päťdesiat najväčších amerických firiem v daňových rajoch ukrytých 1,4 bilióna dolárov, čo je viac, než ekonomický výkon Ruska, Južnej Kórey a Španielska dohromady.

Vyššie spomínaná suma peňazí bola v daňových rajoch uložená prostredníctvom spletitej siete 1608 dcérskych firiem. Kým Apple svojich 181 miliárd rozdelilo len do troch dcérskych spoločnosti, General Electric 119 miliárd rovno do 118 spoločností. "Naša správa poukazuje na masívne zneužívanie globálneho daňového systému," uvádza Oxfam s tým, že do prvej desiatky patria ďalej tiež farmaceutická spoločnosť Pfizer či najväčší producent ropy nevlastnený "štátnym ropným " Exxon Mobilom.

Čiastku 1,4 bilióna dolárov dáva Oxfam do kontrastu s jedným biliónom dolárov, ktoré päťdesiat najväčších amerických firiem v rokoch 2008 až 2014 odviedlo na daniach. "Tieto spoločnosti taktiež získali na kombinovaných štátnych pôžičkách a úverových zárukách 11,2 bilióna dolárov. Využitie daňových rajov umožnilo spoločnostiam znížiť v sledovanom období 2008-2014 ich daňové sadzby na 4 bilióny dolárov z 35 % na v priemere asi 26,5 %," uvádza Oxfam.

Prvý muž General Electric, Jeffrey Immelt

Ušetrené peniaze podľa neziskovej organizácie použili na lobovanie za väčšiu štátnu pomoc vo forme pôžičiek a úverových garancií, čo v konečnom dôsledku zaplatili daňoví poplatníci. "Celkovo vynaložilo päťdesiat najväčších amerických firiem v sledovanom období na lobovanie u vlády 2,6 miliardy dolárov. Za každý dolár vynaložený na lobovanie vybralo týchto päťdesiat firiem 130 dolárov na daňových úľavách a viac ako 4000 dolárov na federálnych pôžičkách a úverových garanciách," konštatuje vo svojej správe Oxfam.

"Nie je možné ďalej pokračovať v situácii, keď najbohatší a najmocnejší nezdieľajú spravodlivú daňovú záťaž a účet za ne platíme my ostatní. Vlády z celého sveta by mali éru daňových rajov okamžite ukončiť," cituje správa daňového experta v Oxfam, Robbieho Silvermana. Správa odhaduje, že daňové úniky top amerických korporácií stoja najväčšiu svetovú ekonomiku ročne 111 miliárd dolárov. Dopláca na ne však aj zvyšok sveta, vrátane najchudobnejších štátov.

Využívanie daňových rajov podľa správy Oxfam prispieva k vytváraniu nebezpečnej nerovnosti, podkopáva sociálne štruktúry a bráni hospodárskemu rastu. "Americká vláda by mala prijať zákony, ktoré by zabránili využívaniu daňových rajov. Spoločnosti by tiež mali odvádzať dane v krajinách, kde podnikajú. Predišlo by sa tým presúvanie príjmov z najchudobnejších krajín sveta," poukazuje Oxfam.

 

Súvisiace články

Aktuálne správy