Slovensko má dosiahnuť vyrovnaný rozpočet do roku 2020

Dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu verejnej správy do roku 2020, zrušenie daňových licencií, pokles dane z príjmov právnických osôb na 21 %, či zvýšenie limitov na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov. Toto sú niektoré opatrenia vo finančnej oblasti, ku ktorým sa zaviazala vláda Roberta Fica v Programovom vyhlásení, ktoré dnes schválila.

"K zabezpečeniu výkonu základných funkcií štátu je nevyhnutné v oblasti verejných financií zvýšiť účinnosť výberu daní, ciel a odvodov a zároveň efektívnosť alokovania verejných výdavkov," konštatuje vláda v materiáli. Ďalším opatrením v oblasti finančnej politiky je aj pokračovanie v uplatňovaní osobitných odvodov a daní v regulovaných odvetviach hospodárstva s možnosťou ich rozšírenia na ďalšie odvetvia, ako aj prehodnotenie daňovej a účtovnej legislatívy s cieľom podpory investícií.

Vládny kabinet chce pripraviť aj reformu rozpočtových pravidiel. "Cieľom bude najmä dosiahnuť neutralitu tzv. dlhovej brzdy pri riadení verejného dlhu naviazaním sankčných pásiem ústavného zákona na čistý verejný dlh namiesto hrubého verejného dlhu, zohľadnenie strategických verejných investícií pri uplatňovaní sankcií a nastavenie parametrov sankčných pásiem podporujúcich hospodársky rozvoj Slovenska," uvádza sa v materiáli.

Vláda sa zameria aj na lepšie verejné rozhodovanie. Majú sa zreformovať procesy, posilniť inštitúcie, ktoré podporia prijímanie dobrých rozhodnutí vo verejnom záujme. "Rozhodnutia o kľúčových investíciách, politikách, regulácii správania občanov a firiem a prevádzkových výdavkoch štátu budú prechádzať komplexným hodnotením," píše sa v programovom vyhlásení vlády. Vláda má po novom posilniť svoje kapacity na prípravu predbežných hodnotení najmä na úrade vlády a kľúčových ministerstvách a podporí vybudovanie kapacít Najvyššieho kontrolného úradu na prípravu kvalitných a nezávislých následných hodnotení. Za touto reformou stojí ekonóm Martin Filko spoločne so Štefanom Kiššom a Ľudovítom Ódorom.

Do programového vyhlásenia sa dostal aj boj proti daňovým a colným únikom. Zamerať sa chce aj na znižovanie administratívnej záťaže a podporu podnikateľského prostredia. Zrušiť by sa tak mali daňové licencie od roku 2018, zvýšiť by sa mal limit na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov a prehodnotiť sa má aj daňová a účtovná legislatíva tak, aby sa podporili investície na Slovensku.

Súvisiace články

Aktuálne správy