Zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu je strategickou prioritou EÚ

Tranzitný kontrakt na dodávku plynu medzi Ruskom a Ukrajinou sa skončí roku 2019. Pokiaľ by sa neobnovil, hrozí, že ruský plyn už nebude do Európy smerovať cez plynovod Bratstvo, ktorý prechádza aj Slovenskom. Podobné vyhlásenia ruských predstaviteľov sú už minulosťou, povedal v diskusnej relácii na TABLET.TV podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.
„Takéto stanoviská naozaj zaznievali z úst ruských predstaviteľov. Som veľmi rád, že sa odvtedy diskusia vyvinula iným smerom. Posledné vyhlásenia ruského prezidenta Vladimíra Putina už boli pozmenené a hovorilo sa o potrebe zachovať ukrajinský tranzit,“ zdôraznil Šefčovič, podľa ktorého je zachovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu strategickou prioritou EÚ. „Má to kľúčový význam nielen pre budúcnosť Ukrajiny, ale aj pre celkovú energetickú bezpečnosť v rámci únie,“ dodal Šefčovič.
Preto je dôležité, aby sa čo najskôr začali rokovania o novej tranzitnej zmluve medzi Ruskom a Ukrajinou. Šefčovič predpokladá, že sa začnú najskôr na budúci rok po skončení arbitráže na Rozhodcovskom súde Štokholmskej obchodnej komory medzi ruským a ukrajinským dodávateľom plynu, Gazpromom a Naftogazom, o konečnej výške ukrajinského dlhu za plyn. „Je to komplikovaný spor a tribunál by mal rozhodnúť o tom, ako sa ich vzťahy upravia smerom do minulosti, ale aj do budúcna. Dúfam, že k tomuto rozhodnutiu príde v budúcom roku,“ konštatoval Šefčovič.
Na rozdiel od plynovej krízy v roku 2009 je EÚ lepšie pripravená na možné výpadky dodávok z východu. „Stres testy plynovodných prepojení pri situácii, že dodávky z Ruskej federácie by boli prerušené na šesť mesiacov, ukázali, že sme oveľa lepšie pripravení ako v minulosti. Máme nové prepojenia, lepším spôsobom riadime zásobníky a diverzifikujeme dodávky plynu z iných oblastí. Ešte je dôležité dobudovanie severojužného prepojenia a prijatie novej stratégie na využívanie skvapalneného plynu, ktoré sa očakáva v budúcom roku. To dá členským štátom únie možnosti získavať plyn priamo zo svetových trhov z USA, Blízkeho východu a podobne,“ dodal Šefčovič.

Súvisiace články

Aktuálne správy