Politici váhajú, bridlicová revolúcia do Európy nikdy nedorazí

, ČTK Foto: SITA

Rozmach ťažby plynu z bridlicových hornín v USA pomohol znížiť tamojšie ceny energií a niektoré európske vlády by sa chceli vydať rovnakou cestou. Revolúcia v ťažbe bridlicového plynu po americkom príklade sa ale v Európe neuskutoční, vyhlásil šéf Medzinárodnej plynárenskej únie (IGU) Jerome Ferrier.

"Nemôžete opakovať (americkú skúsenosť) v Európe," povedal Jerome Ferrier v britskej BBC. Dodal, že "politici váhajú prijať rozvoj (ťažby z) bridlíc".

Šéf IGU povedal, že rozvoj bridlicového plynu naráža na odpor v Británii a v Poľsku a v "žiadnom prípade" nenastane vo Francúzsku. Iné krajiny, vrátane Nemecka, Rumunska a Bulharska, uvalili moratória na kontroverznú technológiu zvanú hydraulické frakovanie, ktorá sa používa na ťažbu z bridlicových hornín.

Podľa Ferriera je "škoda", že sa možnosť ťažby plynu z bridlíc skúmať nebude. "Budúcnosť plynu (ale) nezávisí na bridlicovom plyne – konvenčného plynu je dostatok na viac ako storočie," povedal.

Vyslovil sa zároveň na určovanie cien uhlíka, ktoré by obmedzili používanie uhlia. Pri jeho spaľovaní vzniká veľké množstvo oxidu uhličitého, s ktorým sa spája globálne otepľovanie. Európska komisia v roku 2005 zaviedla systém obchodovania s emisnými povolenkami s cieľom znižovať objem vypustených skleníkových plynov. Na znižovanie emisií ale tento systém nemal vplyv, predovšetkým preto, že cena uhlíka je veľmi nízka.

Pre stanovanie ceny uhlíka na celosvetovej úrovni sa tento týždeň vyslovili veľké európske ropné a plynárenské spoločnosti ako Statoil alebo Total. Vlády vyzvali, aby stanovili globálnu cenu emisií uhlíka. To by mohlo dramaticky zmeniť podiely uhlia a zemného plynu v energetickom mixe.

Veľké americké energetické firmy sa ale k iniciatíve nepripojili. Šéf ťažobného gigantu ExxonMobil Rex Tillerson v utorok poukázal na to, že emisie oxidu uhličitého v USA klesajú, hoci ceny uhlíka sa v krajine nestanovujú. Za nižšími emisiami treba hľadať čistejší bridlicový plyn, ktorý nahrádza uhlie. Podľa šéfa IGU Ferriera ale k takému vývoju v Európe nedôjde.

Súvisiace články

Aktuálne správy