Grécko pokročilo v privatizácii, kritika Nemecka nepoľavuje

Grécko požiadalo tri spoločnosti, aby urobili ponuky na kúpu prístavu Pireus. Šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann ale kritizuje núdzové financovanie gréckych bánk s tým, že to láme tabu monetárneho financovania vlád

Grécko vo štvrtok ponúklo ústupok medzinárodným veriteľom, keďže pokročilo v privatizácii svojho najväčšieho prístavu Pireus. Grécko požiadalo tri spoločnosti, aby predložili ponuku na kúpu majoritného podielu v prístave. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na vysokého predstaviteľa, ktorý pracuje na privatizácii. Tým by sa uvoľnil významný predaj štátnych aktív, ktorý v rámci reforiem požadujú od Atén EÚ a Medzinárdný menový fond.

 

Napriek tomuto ústretovému kroku nemecká centrálna banka neukázala žiadne známky zmiernenia svojho nekompromisného postoja voči Grécku. Šéf banky Jens Weidmann kritizoval núdzové financovanie gréckych bánk s tým, že to prelomilo tabu ECB týkajúce sa financovania vlád. „Vzhľadom na zákaz monetárneho financovania štátov si nemyslím, že je OK, že banky, ktoré nemajú prístup na trhy, získajú úvery, ktorými potom financujú dlhopisy svojej vlády, pričom vláda taktiež nemá prístup na trhy,“ povedal Weidmann pre denník Handelsblatt.

Grécke banky v apríli zvýšili čerpanie finančných prostriedkov z programu núdzových úverových liniek (ELA) o 8,6 %. V rámci programu núdzových úverov grécke banky využili 74,37 mld. eur, pričom v predchádzajúcom mesiaci to bolo 68,51 mld. eur. Vyplýva to z údajov gréckej centrálnej banky. ELA poskytuje práve centrálna banka, pričom s touto núdzovou likviditou sú spojené vyššie náklady než s prostriedkami, ktoré poskytuje Európska centrálna banka (ECB). Tá vo štvrtok zdvihla strop čerpania ELA pre grécke banky o 1,1 mld. eur na 80 mld. eur.

Súvisiace články

Aktuálne správy