Energetická efektívnosť môže ušetriť budovám až 75 % energií

Ak sa v Európskej únii prijmú vhodné opatrenia na zvýšenie energetickej účinnosti, budovy by mohli ušetriť až 75 % svojej súčasnej spotreby. Konštatoval to vedúci Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Dušan Chrenek na medzinárodnej odbornej konferencii Slovenskej rady pre zelené budovy o udržateľnosti v architektúre a vo výstavbe, ktorá sa dnes koná v Bratislave.
Ako uviedol, budovy dnes predstavujú až 40 % celkovej spotreby energie a sú zároveň zodpovedné za 36 % škodlivých emisií CO2 v rámci EÚ. Problémom má byť aj prestarnutý fond budov, kde je až 35 % budov starších ako 50 rokov. „Zlepšením energetickej hospodárnosti existujúcich budov a rozumným plánovaním novej výstavby sa nám otvárajú veľké možnosti pre zníženie spotreby energie, ako aj emisií skleníkových plynov,“ povedal Chrenek s tým, že ide o dlhodobú prioritu Európskej komisie.
Podľa odhadov EK by bolo vďaka úsporám cez zvýšenie energetickej efektívnosti budov možné každoročne ušetriť 5 až 6 % celkovej spotreby energie. V prípade budov komisia vyčíslila, že pri zvolení vhodných opatrení na zvýšenie energetickej účinnosti existuje do budúcnosti potenciál na úspory až do výšky 75 % ich súčasnej spotreby.
Ušetrené náklady pritom podľa Chreneka nie sú jediným pozitívom energetickej účinnosti. „Investície v tejto oblasti majú aj tú výhodu, že prinášajú nové domáce pracovné miesta, ktoré sú aj miesta s vyššou kvalifikáciou, aj v stavebníctve,“ upozornil.
Zároveň zdôraznil, že energiu, ktorú ľudia nespotrebujú, netreba dovážať, čím sa zvyšuje aj energetická bezpečnosť. Viaceré štúdie dokazujú, že zvýšenie energetickej účinnosti o 1 % spôsobí zníženie dovozu zemného plynu o 2,6 %. „V dobe, keď je plyn využívaný ako geopolitický nástroj, a to práve v našom regióne, by toto mal byť výrazný podnet na ďalšie investície do energetickej efektívnosti,“ domnieva sa vedúci zastúpenia.

Súvisiace články

Aktuálne správy