Prieskum ložísk bridlicového plynu: Ťažba v Poľsku sa neoplatí

, ČTK Foto: SITA

Prieskum v Poľsku za posledné tri roky zastavili koncerny ExxonMobil, Total a Marathon Oil a najnovšie aj Chevron. Pokles svetových cien ropy nútia energetické mamuty znižovať výdavky a zastavovať menej sľubné investičné projekty.

Americký ťažobný koncern Chevron Corporation ukončí prieskum ložísk bridlicového plynu v Poľsku. Oznámilo to vedenie firmy. Zásoby bridlicového plynu v Poľsku vyvolali veľké nádeje na premenu štruktúry energetických dodávok vo východnej Európe, kde je mnoho krajín závislých na zemnom plyne z Ruska. Poľský bridlicový sektor ale tieto nádeje nedokázal naplniť, napísala agentúra Reuters.

Prieskum ložísk bridlicového plynu v krajine v posledných troch rokoch zastavili aj konkurenčné koncerny ExxonMobil, Total a Marathon Oil. Tie sa podobne ako iné firmy nechali zlákať odhadmi rozsiahlych zásob tohto plynu. Keď ale v Poľsku začali prieskumné práce, pôvodné odhady boli znížené, geologické podmienky prípadnej ťažby sa ukázali byť veľmi zložité a z odvetvia zaznievajú sťažnosti ohľadom neistej situácie v otázke vládne regulácie.

Prudký pokles svetových cien ropy v posledných mesiacoch navyše núti energetických obrov znižovať výdavky a zastavovať menej sľubné investičné projekty. Poľská divízia Chevronu "sa rozhodla nepokračovať v činnostiach v oblasti bridlicového plynu v Poľsku, pretože tamojšie príležitosti už zo súťaže s inými príležitosťami v celosvetovom portfóliu Chevronu nevychádzajú priaznivo", oznámila podľa Reuters spoločnosť vo vyhlásení.

Nad plynom z bridlíc sa sťahujú mraky aj v Rumunsku, kde Chevron pôsobí tiež. Rumunský premiér Victor Ponta v novembri vyhlásil, že Rumunsko zrejme nemá žiadny bridlicový plyn, hoci existovali snahy ho nájsť. Aj Maďarsko chce začať s ťažbou plynu z nekonvenčných zdrojov, aby znížilo svoju závislosť na Rusku. Zásoby plynu v nízkopriepustných ložiskách vrátane bridlíc sa odhadujú na zhruba 1500 miliárd kubických metrov, čo by krajine stačilo na viac ako 120 rokov terajšia spotreby. Maďarsko sa chce stať jednou z mála európskych krajín, ktoré začnú ťažiť potenciálne rozsiahle nekonvenčné ložiská plynu. "Ak zostane nekonvenčný plyn v Európe pod zemou, bude vedľa neho pochovaná aj európska (energetická) sloboda," povedal zástupca maďarského energetického úradu Attila Nyikos. Maďarsko už má na ložiskách nekonvenčného plynu stovku prieskumných vrtov a z jedného z nich už kanadská firma Falcon TXM menší objem suroviny využíva komerčne. Krajina je závislá na plyne z Ruska z 80 percent.

Východná Európa ale už diverzifikuje dodávky plynu inak, predovšetkým dovozom skvapalneného zemného plynu z krajín ako Katar, a výstavbou lepšieho napojenia na západoeurópsku sieť plynovodov.

 

Súvisiace články

Aktuálne správy