Slovenské investície by sa mali nasmerovať na africký kontinent

Slovensko by sa malo v nasmerovaní investičných aktivít orientovať viac na africký kontinent, povedal pre TASR profesor Peter Baláž, vedúci Katedry medzinárodného obchodu Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity Bratislava (OF EUBA). Pripomenul, že agentúry zaznamenávajú najväčšiu dynamiku investícií práve na tomto kontinente.
„Napriek tomu, že je to ťažké teritórium, slovenské a české firmy tam majú dlhodobo veľmi dobré tradície. Ak by sme sa len vrátili k obnove toho, čo sme tam pred 30 či 40 rokmi budovali, bol by to veľmi dobrý rozvojový priestor pre mnohé slovenské firmy,“ myslí si Baláž. Pomerne silnú pozíciu by sme podľa profesora mohli získať v severnej Afrike, najmä v Etiópii, kde sa už udomácňujú čínske firmy. „Dôvodom je nielen veľký rozvojový priestor, ale v tejto krajine značným tempom rastie aj vzdelanosť, čo je pre Slovensko veľmi dôležité,“ priblížil. Ale orientovať by sme sa mohli aj na ostatné africké štáty, v ktorých majú záujem o produkciu našich firiem.
„Z nejakých dôvodov sa tvrdohlavo držíme Európskej únie, kde sú už karty rozdané. Na druhej strane je dnes nepokrytý segment tretích krajín, africký kontinent, kde sú úžasné možnosti a potrebujeme mať veľmi precíznu podporu,“ povedal Baláž. Zatiaľ však podľa neho nie sme na to „ideovo a možno ani systémovo dostatočne pripravení“.
Napriek tomu, že na zastupiteľstvách SR v rôznych krajinách sveta pôsobia ekonomickí diplomati, ktorí sa podľa Baláža vyznačujú vysokou kvalitou, ide aj o to, aby sa počet zástupcov správne regionálne nastavil. Dôraz by sa podľa profesora mal klásť aj na kvalitu, ktorú by mali zabezpečiť vysoké školy a vychovať kvalitných absolventov s touto špecializáciou. „Pokiaľ sa tieto miesta budú obsadzovať na základe politických nominácií, efekt sa nedostaví,“ povedal šéf Katedry medzinárodného obchodu OF EUBA. Domnieva sa, že podporovať aktivity podnikov v Ázii a čínskej enkláve je už neskoro. Priestor podľa neho je stále ešte vo Vietname, Indonézii a do budúcnosti aj v Kambodži, Laose a Bangladéši.

Súvisiace články

Aktuálne správy