Minister hospodárstva Pavol Pavlis podpísal dnes v Moskve…

OZNÁMENIE: Minister hospodárstva Pavol Pavlis podpísal dnes v Moskve medzivládnu dohodu o dodávkach ropy, rezortného kolegu, ruského ministra energetiky Alexandra Novaka sa pýtal aj na krátenie dodávok plynuBratislava/Moskva 5.

OZNÁMENIE: Minister hospodárstva Pavol Pavlis podpísal dnes v Moskve medzivládnu dohodu o dodávkach ropy, rezortného kolegu, ruského ministra energetiky Alexandra Novaka sa pýtal aj na krátenie dodávok plynu
Bratislava/Moskva 5. decembra (TASR) – Minister hospodárstva, Pavol Pavlis podpísal dnes, v piatok 5. decembra, v Moskve medzivládnu dohodu medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou o  dodávkach ropy z Ruskej federácie na Slovensko a o tranzite ropy cez územie Slovenskej republiky.   Text medzivládnej dohody bol odsúhlasený oboma zúčastnenými stranami a následne schválený vládou SR. Dohoda má zabezpečiť kontinuitu v stabilných a spoľahlivých dodávkach ropy na nasledujúce časové obdobie (od 1.1.2015 – 31.12.2029).

P. Pavlis:
„Táto zmluva vytvára základný rámec na spoluprácu medzi Slovenskom a Ruskou federáciou v oblasti dodavok a prepravy ropy. Som rád, že sme ju mali možnosť spoločne podpísať a vytvoriť podmienky pre naše podniky na uzatváranie konkrétnych zmlúv. Rovnako dôležitá je pre nás aj časť zahŕňajúca tranzit ropy v rovnakom objeme.“
SR v súčasnosti kupuje 100 % ropy z Ruskej federácie. Dnes podpísaná dohoda medzi vládami SR a RF v oblasti dodávok ropy bude účinná od 1. januára 2015 a vytvára predpoklady pre kontrakty uzatvárané hospodárskymi subjektmi. Každoročné dodávky ropy pre vnútornú spotrebu a tranzit ropy v zmysle tejto dohody budú realizované na základe zmlúv (kontraktov) medzi slovenskými a ruskými hospodárskymi subjektmi vrátane ceny kontraktu.
A. Novak:
„Táto dohoda o dodávkach a tranzite ropy je rovnako dôležitá aj pre ruskú stranu. Slovensko je pre nás dôveryhodný partner a máme záujem tak, ako v predchádzajúcom období, tak aj v nasledujúcom období spolupracovať na dodávkach ropy a tranzite ropy cez Slovensko.“
Minister hospodárstva Pavol Pavlis sa svojho rezortného partnera pýtal aj na krátenie dodávok plynu a perspektívu ich obnovenia na zmluvný objem.
P. Pavlis:
„Opäť si dovolím pán minister otvoriť otázku dodávok plynu, pretože okrem politickej otázky je to pre nás aj dôležitá ekonomická otázka. Rusko je pre nás strategický partner a radi by sme si to zachovali. Chcel by som sa vrátiť na Slovensko s dobrou správou a verím, že ju od vás dostanem. Keď sme tu boli naposledy, dali ste prísľub, že budete u šéfa Gazpromu osobne intervenovať. Uviedli ste, že krátenie dodávok plynu spôsobujú technické problémy a plnenie zásobníkov a nerád by som sa vrátil s tým, že teraz sú to dôvody politické. Verím, že nie sú a že na úrovni ministrov nájdeme riešenie.“

A. Novak:
„Tak, ako som prisľúbil, osobne som informoval šéfa Gazpromu o vašich obavách. Blíži sa chladné obdobie, pracujeme na napĺňaní zásobníkov s cieľom zabezpečiť kontinuálne dodavky plynu pre európskych odberateľov v zimných mesiacoch. Mám informácie, že SPP a Gazprom sa stretávajú a rokujú, aby sa dohodli na spolupráci a podľa mojich informácií sa do konca roka ešte stretnú. Budem opätovne opakovane kontaktovať a informovať šéfa Gazpromu o vašich obavách, a sľubujem, že vyviniem maximálne úsilie pre vyriešenie situácie.“
Termín ich obnovenia na zmluvnú úroveň však ruský minister energetiky Alexander Novak neuviedol. 
Po podpise dohody o dodávkach ropy a dodávkach plynu rokoval minister hospodárstva s ministrom obchodu a priemyslu RF Denisom Manturovom o témach a príprave najbližšieho stretnutia medzivládnej komisie, ktorá by sa mala konať v 4. štvrťroku budúceho roka. 
Po podpise dohody o dodávkach ropy a rokovaní o najbližšom zasadnutí medzivládnej komisie bolo podpísané Memorandum o  spolupráci medzi Ministerstvom hospodárstva SR a Medzinárodnou investičnou bankou (MIB). 
Jeho cieľom je podpora užšej koordinácie Ministerstva a MIB v  oblasti medzinárodnej ekonomickej spolupráce, presadzovania dlhodobých investičných projektov Banky na území členských krajín MIB, berúc pritom do úvahy zahranično-ekonomické a politické záujmy  Slovenskej republiky, konkrétne v oblasti podpory rozvoja malého a  stredného podnikania a verejno–súkromného partnerstva, a taktiež zvýšenia atraktívnosti ekonomiky Slovenskej republiky pre ďalšie členské krajiny MIB.
Miriam Žiaková
hovorkyňa ministra hospodárstva SR

Súvisiace články

Aktuálne správy