Dominancia Googlu je tŕňom v oku europoslancom: Je príliš silný, treba ho rozdeliť!

, ČTK Foto: SITA

Európsky parlament je pripravený presadiť rozdelenie americkej internetovej spoločnosti Google, aby obmedzil jej vplyv na trhu. Uvádza sa to v návrhu, z ktorého cituje server britského ekonomického denníka Financial Times.

Prekvapivý návrh počíta s tým, že Google oddelí svoje vyhľadávacie služby od ostatných aktivít. Agentúra Reuters však uviedla, že v návrh, ktorý má k dispozícii, nie je Google výslovne spomenutý.

Európski regulátori majú stále väčšie obavy z rastúcej nadvlády Googlu a iných amerických spoločností na poli internetu. Avizovaný krok by bol jedným z doteraz najvýraznejších útokov na vplyv Googlu a zároveň zvyšuje tlak na Európsku komisiu, aby voči firme postupovala razantnejšie, podotýka rešpektovaný britský denník.

Podľa návrhu by "oddelenie vyhľadávacích nástrojov od iných komerčných služieb" malo považovať za potenciálne riešenie dominancie Googlu. Návrh má podľa FT podporu dvoch hlavných politických blokov v EP, teda ľudovcov a socialistickej frakcie.

Hlasovanie, v ktorom by poslanci vybrali jeden veľký americký podnik a podrobili ho tvrdej kritike, je pritom v Európskom parlamente mimoriadne ojedinelé.

Zámer, na ktorý odkazuje Reuters, nabáda Európsku komisiu, aby zvážila návrhy s cieľom oddeliť vyhľadávacie nástroje od iných komerčných služieb ako jedno možné dlhodobé riešenie k opätovanému zabezpečeniu rovnakých podmienok na trhu. Takýto krok by podľa Reuters predstavoval hrozbu práve pre Google, ktorý je zďaleka najväčším poskytovateľom internetového vyhľadávania v Európe. V dokumente sa ale údajne žiaden konkrétny vyhľadávač nemenuje.

Vývoj podľa FT čiastočne odráža, ako sa v tomto roku proti Googlu postavili nemeckí politici. Tí sú v európskom legislatívnom zbore prevládajúcou silou. Nemec Günther Oettinger po svojom vymenovaní európskym komisárom pre digitálnu ekonomiku už naznačil, že bude chcieť, aby Google musel platiť za zverejňovanie obsahu, ktorý je chránený autorským právom.

Prišiel tiež s myšlienkou prinútiť Google, aby sa výsledky vyhľadávania boli neutrálne, a vyjadril aj pochybnosti nad softvérovým riešením Googlu určeným pre automobily.

Z dostupných správ nie je jasné, či FT a Reuters citovali z rovnakého návrhu.

 

Súvisiace články

Aktuálne správy