Slnečné svetlo v miestnosti bez okien? Áno, stačí ho zapnúť

, EK Foto:COELUX

Predstavte si, že sedíte v miestnosti bez okien a predsa máte pocit, že vám slnko svieti do tváre. Tento unikátny zážitok je teraz možný vďaka projektu financovaného Európskou úniou, ktorý vytvára fyzický aj optický efekt prírodného svetla v interiéri prostredníctvom simulácie rozptylu a prenosu slnečného svetla v atmosfére.

Organizácia Spojených Národov prehlásila rok 2015 za Medzinárodný rok svetla, aby vzbudila povedomie vo svete o tom, ako môže mať svetlo pozitívny účinok na zdravie a celkovú pohodu ľudí. Teplé, umelé, priame slnečné svetlo pomáha zlepšiť vnímanie objektov, no zároveň robí priestory v domácnostiach, ale aj na verejnosti atraktívnejšími. Hra svetla a tieňov im dodáva väčšiu intenzitu a zjasňuje tvary, čo mení spôsob, akým ľudia reagujú a vzájomne pôsobia na svoje okolie.    

Ide o spojenie najnovšej technológie LED šetriacej energiu so sofistikovaným optickým systémom na vytvorenie pocitu vzdialenosti medzi „oblohou“ a „slnkom“. Vyspelý systém v podobe okna sa volá COELUX, a nesie v sebe nanoštruktúrované materiály s hrúbkou len niekoľko milimetrov, ktoré vytvárajú celý proces rozptylu svetelných lúčov prebiehajúci v atmosfére. Vvďaka trom nastaveniam môžu užívatelia na vlastnej koži zažiť svetlo severnej Európy, Stredomoria, či trópov.

„S COELUX môžete zažiť slnečnú oblohu kedykoľvek a kdekoľvek,“ povedal profesor Paolo Di Trapani, koordinátor projektu a fyzik na Univerzite Insubria v talianskom meste Como, ktorého výskum bol zameraný posledných 10 rokov na vytvorenie prírodného svetla. „Zozbierané dôkazy počas vývoja projektu potvrdili, že aj ľudia s klaustrofóbiou sa cítia pri tejto technológii spokojne a zrelaxovane, hoci sa nachádzajú dlhšiu dobu v miestnosti bez okien s veľkosťou len niekoľko štvorcových metrov.“

Technológia bola vytvorená so zameraním na zdravotníctvo, no môže sa taktiež využiť v predaji, ubytovaní, múzeách, na letiskách, pri podzemnej preprave, v kúpeľoch, športových centrách, kinách, kancelárskych a výrobných priestoroch. Ľudia, ktorí pracujú, alebo žijú v podzemných priestoroch, či už kvôli nedostatku priestoru alebo ako odozva na extrémne klimatické podmienky ako napr. v Kanade a Spojených Arabských Emirátoch, môžu mať z tejto technológie veľký úžitok. Rovnako tak aj ľudia žijúci v krajinách ďalej od rovníka, bližšie k Arktíde alebo Antarktíde, kde je často počas dlhého obdobia v roku nedostatok prírodného svetla.     

Projekt na výskum technológie COELUX získal 2,5 mil. eur z fondov Európskej únie 7-ho rámcového programu. „Dotácia z Európskej únie bola nutná na to, aby sme mohli investovať do výskumu a vývoja a pokryla výdavky na prezentáciu produktu. Zdroje z fondov pre nás predstavovali neoceniteľnú pomoc pri presviedčaní ostatných investorov, aby sa s nami spojili a podporili nás. Odporúčame aj iným malým a stredným podnikom, aby sa uchádzali o fondy Európskej únie, čo im môže priniesť množstvo príležitostí,“ uviedol Profesor Di Trapani.

Technológia COELUX bude pripravená na uvedenie na trh koncom roka 2014. Svetový trh s osvetlením sa v súčasnosti odhaduje na 58 miliárd eur a COELUX má veľký potenciál získať značný podiel z tohto trhu. Vďaka tomu sa zvýši celková konkurencieschopnosť Európy, vytvoria sa nové pracovné miesta a prispeje to vysokou mierou ku komfortu obyvateľov Európy.     

Súvisiace články

Aktuálne správy