Firma Ortac Resources predstavila víziu rozvoja Kremnice a okolia

Banská Bystrica/Kremnica 19. septembra (TASR) – Víziu rozvoja Kremnice a okolia na základe troch vecí - spracovania zlata a striebra, turizmu a využitia geotermálnej energie, ktorá je pod lomom Šturec, predstavil na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici riaditeľ Ortac Resources pre Slovensko Viktor Pomichal.

Banská Bystrica/Kremnica 19. septembra (TASR) – Víziu rozvoja Kremnice a okolia na základe troch vecí – spracovania zlata a striebra, turizmu a využitia geotermálnej energie, ktorá je pod lomom Šturec, predstavil na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici riaditeľ Ortac Resources pre Slovensko Viktor Pomichal. Britská firma má záujem o využitie prírodných zdrojov, vrátane ťažby, v okolí Kremnice. Podľa nového projektu sa musí ťažiť takou formou, aby priniesla udržateľný rozvoj regiónu. Avšak podľa Luboša Kürthyho z Občianskeho združenia (OZ) Kremnica nad zlato aktivisti s ťažbou nesúhlasia za žiadnych okolností.
Zdôraznil, že kúpele a podobné ponuky ich určite nepresvedčia. "Lebo táto spoločnosť nemá absolútne žiadne skúsenosti s takýmito vecami, žiadna ťažobná spoločnosť, ktorá sa zaoberá povrchovou ťažbou zlata, nikde vo svete nepresvedčila občanov, pokiaľ mali možnosť sa slobodne vyjadriť," upozornil Kürthy.
Od predchodcov je podľa Pomichala ich vízia odlišná v tom, že hovoria: "Ťažba ako taká je mŕtva, potrebujeme urobiť projekt, ktorý je väčší." Spoločnosť v roku 2010 odkúpila práva na dobývací priestor a projekt na ťažbu od Kanaďanov. Ten sa však podľa spoločnosti ďalej rozvinúť nedal. Spoločnosť má podľa Pomichala licenciu na dobývanie lomu Šturec minimálne do konca júna 2014. V lome Šturec prieskumy firmy dokázali zásoby striebra asi 275 ton a zásoby zlata 35 ton. Podľa Pomichala sú momentálne v procese, kedy chcú vytvoriť okrúhly stôl, aby práve s ľuďmi, ktorí majú o to záujem, teda občanmi a podnikateľmi v Kremnici, vypracovali plány, akým spôsobom sa má táto vízia zrealizovať.
"Myslíme si, že zo sumy 750 miliónov eur, čo by bola celková investícia, sa nerozprávame o 10-tisícoch alebo 100-tisícoch, ale skôr miliónoch," odpovedal Pomichal na otázku, koľko by mohli investovať do rozvoja lokality. Pod využitím geotermálnej energie sa dá napríklad predstaviť využitie priestoru v turizme, taktiež na kúrenie, tepelnú alebo elektrickú energiu. Vo vízii sa tiež uvádza využitie vzácnych kovov etickým a unikátnym spôsobom v partnerstve s komunitou – ide o jedinečné zlaté šperky a mince vyrobené v SR.
Na otázku, či ponuku na okrúhly stôl prijmú, Kürthy uviedol, že na to neexistuje žiadny dôvod. "Takýto okrúhly stôl smeruje iba k tomu, aby sme za nejakých osobností súhlasili s ťažbou, ale my s ňou nesúhlasíme za žiadnych okolností," zdôraznil. Pripomenul mesto Rosia Montana v Rumunsku, o ktorom bol natočený dokumentárny film a ktorý získal niekoľko európskych ocenení. "Tam sa jasne hovorí o tom, aké majú dôsledky takéto aktivity a aj tieto okrúhle stoly a rôzne nátlakové aktivity – v praxi sú tie výsledky veľmi zlé," pripomenul Kürthy. Podľa neho v meste žilo okolo roku 2000 niekoľko stoviek rodín, teraz je ich už len niekoľko desiatok.

Súvisiace články

Aktuálne správy