Zlato znovu naberá na sile! Jeho cena je najvyššia za posledné obdobie

Cena zlata sa dnes vyšplhala na najvyššiu úroveň za takmer rok, blíži sa k hranici 2000 dolárov za troyskú uncu (31,1 gramu). Zlato sa považuje za bezpečné útočisko v období neistoty, jeho cenu teraz tlačia nahor problémy v bankovom sektore.

Okolo 19:30 SEČ vykazovala cena zlata podľa agentúry Bloomberg nárast viac ako tri percentá a nachádzala sa v tesnej blízkosti 1979 dolárov (1 840,57 EUR) za troyskú uncu.

„Cena zlata rastie kvôli obavám, že by počas víkendu mohli prísť ďalšie zlé správy z bankového sektora, a kvôli nádejám, že (americká centrálna banka) Fed na budúci týždeň pozastaví zvyšovanie úrokov,“ uviedol podľa agentúry Reuters nezávislý obchodník s kovmi Tai Wong sídliaci v New Yorku.

Zvyšovanie sadzieb a cena zlata

Zvyšovanie úrokových sadzieb je pre cenu zlata zvyčajne nepriaznivé, pretože prehlbuje nevýhodu žltého kovu proti investíciám prinášajúcim úroky, ako sú napríklad dlhopisy.

Na finančných trhoch v poslednom čase panuje napätie kvôli kolapsu amerických finančných ústavov Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank a obavám o veľkú švajčiarsku banku Credit Suisse. „Je pravdepodobné, že zlato v tomto chaose zažiari, pretože investori zaujímajú opatrnejší postoj,“ uviedol analytik Lukman Otunuga zo spoločnosti FXTM.

Viac o téme: cena, investovanie, komodity, zlato, zvyšovanie úrokov

Súvisiace články

Aktuálne správy