MZ je nespokojné s návrhom protikorupčných opatrení LOZ

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik upozornil na to, že zoznam protikorupčných opatrení vôbec nerieši korupciu medzi lekárom a farmaceutickou firmou, alebo medzi lekárom a pacientom. Etický kódex a návrh protikorupčných opatrení chce dať na posúdenie Transparency International a Aliancii Fair Play.

Ministerstvo zdravotníctva SR je nespokojné s návrhom protikorupčných opatrení a Etického kódexu, ktorý predložilo Lekárske odborové združenie (LOZ). „Etický kódex rieši vzťah k pacientom len na dvoch stranách z deviatich, čo je mimoriadne málo a je to ďalšia ukážka postoja Lekárskeho odborového združenia k pacientom po tom, ako ich používali ako rukojemníkov v boji za vyššie platy,“ uviedol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Upozornil na to, že zoznam protikorupčných opatrení vôbec nerieši korupciu medzi lekárom a farmaceutickou firmou alebo medzi lekárom a pacientom.

Rezort zdravotníctva je tiež prekvapený, že LOZ chce trestať lekárov za to, ak nebudú presadzovať „spoločné ciele a spravodlivé požiadavky“, pričom v dokumente sa nikde nepíše, kto určí, čo sú spravodlivé požiadavky. Ministerstvo sa preto obáva šikanovania lekárov za to, ak hypoteticky nepodporia platy lekárov na úrovni 3 000 eur mesačne, alebo nepodajú výpoveď, ak ich na to vyzve LOZ. „LOZ neprimerane zasahuje do možnosti slobodného rozhodnutia lekára pri presadzovaní vlastných požiadaviek,“ uvádza ministerstvo. Odporúča LOZ, aby bolo otvorenejšie k verejnosti a zverejňovalo na svojej internetovej stránke začiatok disciplinárneho konania voči konkrétnemu lekárovi, aby bolo konanie prístupné verejnosti, a aby sa na internetovej stránke LOZ zverejňoval výsledok a odôvodnenie rozhodnutia disciplinárnej komisie do 15 dní po rozhodnutí.

V návrhu protikorupčných opatrení ministerstvu chýba návrh, aby lekár musel povinne oznámiť pacientovi, že farmaceutická firma mu platí za neintervenčnú klinickú štúdiu (štúdia po zavedení lieku na trh), do ktorej pacienta bez jeho súhlasu zaradil a preto mu predpisuje určitý liek. „Zároveň by mal mať každý lekár na dverách ambulancie, alebo na verejnej nástenke nemocničného oddelenia zverejnené, pre ktoré farmaceutické spoločnosti vykonáva neintervenčné klinické štúdie a koľko za to dostáva peňazí,“ odporúča ministerstvo. Lekár by tiež mal pacientovi podľa rezortu pri prvotnom pohovore vysvetliť, ktoré výkony mu budú poskytnuté bezplatne a za ktoré musí prípadne zaplatiť (napríklad nadštandardná izba), aby pacient na konci pobytu v nemocnici neplatil za niečo o čom si myslel, že platiť nemusí.

Ministerstvo zdravotníctva okrem toho listom požiada mimovládne organizácie Transparency International Slovensko a Alianciu Fair Play, aby pripomienkovali etický kódex aj návrh protikorupčných opatrení v záujme maximálnej kvality oboch dokumentov.

LOZ v utorok predstavilo etický kódex, ako aj návrh protikorupčných opatrení. K ich vypracovaniu ho zaväzovalo memorandum, ktoré odborári podpísali s vládou začiatkom decembra minulého roka. Samotný etický kódex je schválený výborom LOZ, jeho účinnosť však odborári odložili až do konca apríla. Podľa nich totiž súčasné vedenie rezortu zdravotníctva nemá vzhľadom na jeho postoj k záväzkom z memoranda právo vyžadovať jeho plnenie. Protikorupčné opatrenia sú podľa LOZ zatiaľ návrhom do diskusie. Zamerané sú údajne na tie oblasti, ktoré doteraz neboli pokryté. Tak odpovedali odborári aj na otázku, prečo v nich neriešili napríklad problematické vzťahy lekárov a farmaceutického priemyslu.

Podľa zverejneného etického kódexu napríklad lekár nesmie zneužiť dôveru pacienta vynucovaním alebo prijímaním úplatku. Etický kódex zároveň obsahuje základné povinnosti lekára voči pacientovi, dôraz kladie na komunikáciu s pacientom, či vzťahy lekárov s ostatnými zdravotníkmi. Jeho súčasťou sú aj disciplinárne opatrenia voči členom združenia, v prípade jeho porušenia. Ako na utorkovej tlačovej besede zhrnul šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár, v podstate nič „svetoborné“ nevymysleli. Za dôležité považuje najmä stanovenie vzťahu lekára a pacienta, a to, aby bol s etickým kódexom oboznámený aj pacient.

Predstavené protikorupčné opatrenia majú desať základných bodov. Predpokladajú verejné zoznamy čakacích lehôt na zdravotné výkony, ale aj slobodný výber lekára pri prijatí pacienta do nemocnice. Poplatok za výber lekára by sa mal deliť medzi lekára a nemocnicu. Podľa opatrení by sa mali zverejňovať všetky zmluvy medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami, ako aj uhradené faktúry. Taktiež by poskytovatelia mali zverejňovať návrhy zamýšľaných zmlúv pred ich uzatvorením ale i všetkých už uzatvorených zmlúv. Odstrániť by sa mala aj korupcia v rozhodovaní o platoch lekároch, a to tak, že by o nich viac nerozhodoval iba jeden človek.

Súvisiace články

Aktuálne správy