Stratená ponorka plná boháčov: Kto bol na palube expedície k vraku Titaniku?

Britsko-pakistanský miliardár, legendárny francúzsky bádateľ či vesmírny turista. Aj to sú členovia posádky malej prieskumnej ponorky, ktorá v hĺbke 4000 metrov pod hladinou čakala na záchranu počas expedície k vraku Titaniku.

Cieľom ponorky spoločnosti OceanGate bolo preskúmať preslávený vrak Titaniku. V nedeľu popoludní sa objavili prvé informácie, že pomocné plavidlo nedokáže určiť polohu ponorky či nadviazať kontakt. Lístok na expedíciu sa mal vyšplhať na závratných 250 000 dolárov. Kto boli členovia zámožnej posádky?

Shahzada Dawood a syn Suleman

Britský miliardár s pakistanskými koreňmi Shahzada Dawood a jeho 19-ročný syn Suleman boli dvaja z piatich členov posádky. Shahzada Dawood je súčasťou pakistanského konglomerátu Engro Corporation, ktorý založil jeho otec Hussain. Spoločnosť sa zaoberá produkciou hnojív a považuje sa za jednu z najväčších pakistanských spoločností. Shahzada Dawood pracoval vo firme od roku 2003 a v roku 2021 sa stal podpredsedom predstavenstva spoločnosti.

Shahzada Dawood. Foto: engro.com

Shahzada Dawood s rodinou je známy aj vďaka svojej filantropickej činnosti. Podľa portálu BBC, Shahzada podporuje dve charitatívne spoločnosti, ktoré boli založené britským kráľom Karolom III. Tie pôsobia pod názvami British Asian Trust a Prince´s Trust International. O synovi Sulemanovi veľa dostupných informácií nie je. Známe však je, že bol čerstvý absolvent jednej zo škôl britskej skupiny ACS International Schools.

Paul-Henri Nargeolet

Paul-Henri Nargeolet je francúzsky bádateľ známy aj pod prezývkou pán Titanik. Nargeolet strávil pozorovaním vraku stroskotanej lode viac času ako ktokoľvek iný. Pán Titanik bol dokonca súčasťou vôbec prvej expedície, ktorá mala za úlohu preskúmať vrak Titaniku. Tá sa uskutočnila v roku 1987, dva roky po objavení.

Francúzsky bádateľ Paul-Henry Nargeolet (vľavo) s Millvinou Dean (vpravo), ktorá bola posledná preživšia legendárneho Titaniku. Foto: SITA/AP

Nargeolet si bol podľa vyjadrení z roku 2019 veľmi dobre vedomý všetkých rizík. „Ak ste v hĺbke 11 metrov alebo 11 kilometrov a stane sa niečo zlé, výsledok je rovnaký,“ povedal pre portál Irish Examiner. „Ak ste však veľmi hlboko pod hladinou, ste mŕtvy skôr, ako si uvedomíte, že sa niečo deje,“ doplnil.

Stockton Rush

Ďalším z členov posádky bol zakladateľ spoločnosti, ktorá ponorku prevádzkuje. Podľa informácií zverejnených na oficiálnej stránke OceanGate bol Stockton Rush vedúcim pracovníkom pre finančné a inžinierske stratégie spoločnosti. Aj vďaka jeho vizionárskej povahe sa mohla spoločnosť stať jedným z popredných poskytovateľov expedičných ponoriek.

Stockton Rush. Foto: OceanGate.com

Rush, ktorý bol absolventom leteckého inžinierstva na Princetonskej univerzite, sa počas posledných dvoch dekád podieľal na viacerých technologických inováciách.

Ovládač, pomocou ktorého bola ponorka ovládaná

Pôsobil v spoločnosti BlueView Technologies, ktorá sa zaslúžila o vývoj a výrobu malých vysokofrekvenčných sonarových systémov. V roku 2012 mal veľkú zásluhu na predaji tejto spoločnosti poprednému poskytovateľovi špičkových podmorských technológií Teledyne Inc.

Hamish Harding

Posledným z pätice bol Hamish Harding, 58-ročný britský podnikateľ a miliardár, ktorý stál za dubajskou spoločnosťou Action Aviation. Tá sa venuje predaju a prenájmu privátnych lietadiel. Harding bol však známy najmä vďaka svojmu dobrodružnému duchu. Bol účastníkom niekoľkých expedícií na južný pól, no vďaka spoločnosti Blue Origin, ktorú vlastní jeden z najbohatších ľudí na svete Jeff Bezos, mal možnosť zažiť aj vesmírnu expedíciu.

Harding je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov za najdlhší ponor pod oceánskou hladinou, ale aj najhlbší ponor po tom, čo sa ponoril do zatiaľ najväčšej hĺbky v Mariánskej priekope. Pred expedíciou povedal, že ponor s cieľom preskúmať vrak Titaniku sa mal uskutočniť už v júni 2022. Ponorka však bola poškodená. „Podľa môjho názoru sú všetky riziká vopred veľmi dobre vypočítané a pred štartom im má každý možnosť porozumieť,“ povedal.

Viac o téme: majetok , OceanGate , ponorka , posádka , technológie , Titanik

Súvisiace články

Aktuálne správy