Pomohol Trumpovi do prezidentského kresla: Mediálny mág Rupert Murdoch po siedmich dekádach v biznise končí!

Mediálny magnát a zakladateľ spoločnosti News Corporation Rupert Murdoch po 70 rokoch pôsobenia v mediálnom svete ukončí svoju kariéru. Zo správy pre zamestnancov vyplýva, že v novembri tohto roku sa vzdá funkcie predsedu spoločností Fox a News Corp, v ktorej ho nahradí jeho najstarší syn Lachlan. Z už 92-ročného Ruperta Murdocha sa tak stane čestný emeritný predseda oboch firiem.

V správe pre zamestnancov Murdoch uviedol, že práve teraz je ten správny čas na to, aby sa chopil iných úloh a taktiež vylúčil dohady o zhoršení svojho zdravia. „Naše spoločnosti sú v dobrom zdravotnom stave, rovnako ako ja. Naše príležitosti ďaleko prevyšujú naše komerčné výzvy a máme všetky dôvody na to, aby sme boli optimistickí, pokiaľ ide o nadchádzajúce roky. Ja tu určite som a plánujem tu byť a podieľať sa na nich,“ napísal Murdoch.

Na pozícii predsedu spoločností News Corp a Fox, pod ktorou vysiela aj aktuálne najsledovanejšia spravodajská stanica v USA Fox News, ho nahradí jeho najstarší syn Lachlan Murdoch. Ten sa už v minulosti javil ako najpravdepodobnejší nástupník mediálneho trónu, keďže v tejto oblasti nie je žiadnym nováčikom a aktívne sa zapájal do riadiacich činností, informuje portál bbc.com.

Lachlan Murdoch začínal koncom 90. rokov na pozícii manažéra, no na otcove podnikanie zanevrel v roku 2005 po dlhotrvajúcich sporoch s vtedajším šéfom Fox News Rogerom Ailesom. Do mediálneho impéria sa vrátil v roku 2014 a odvtedy sa nachádzal na tých najvyšších riadiacich funkciách.

Do rodinného podniku sa však Rupert Murdoch snažil zapojiť všetky zo svojich šiestich detí. James Murdoch, ktorý je od brata Lachlana o dva roky mladší, však odišiel z predstavenstva spoločnosti News Corp v roku 2020 po tom, čo vyjadril nesúhlas so smerovaním spoločnosti a nezhodám ohľadom redakčného obsahu. O niečo úspešnejšia je dcéra Elisabeth, ktorá si založila vlastnú televíznu stanicu Shine. Tá počas svojho doterajšieho pôsobenia vyprodukovala aj svetoznáme programy ako MasterChef alebo The Biggest Loser.

Náročné obdobie

Zmena na funkcii predsedu spoločností prichádza v pomerne turbulentnom období. Stanica Fox, ktorá významným spôsobom podporovala Donalda Trumpa v jeho snahe o prezidentský úrad, sa totiž bude musieť vysporiadať s vyplatením odškodného vo výške 787,5 milióna dolárov za uverejnenie nepravdivých informácií o spoločnosti Dominion Voting Systems. V apríli tohto roku dal americký súd za pravdu spoločnosti prevádzkujúcej hlasovacie systémy, ktorá žalovala stanicu Fox za šírenie nepravdivých informácií o ovplyvňovaní amerických prezidentských volieb v neprospech Donalda Trumpa. Pôjde tak o najväčšie odškodnenie za ohováranie v histórii USA.

Tu sa však zoznam starostí nového predsedu ani zďaleka nekončí. Fox News totiž čelí podobnej žalobe aj od spoločnosti Smartmatic, ktorá dokonca požaduje náhradu škody vo výške 2,7 miliardy dolárov. Spravodajská stanica sa taktiež v apríli tohto roku rozišla s najpopulárnejším hlásateľom Tuckerom Carlsonom, ktorého mal podľa všetkého odvolať samotný Rupert Murdoch.

Výmena stráži navyše prichádza iba rok pred americkými prezidentskými voľbami. V tých má spravodajská televízia Fox News nezastupiteľnú úlohu, keďže ako pravicovo orientovaná stanica organizuje množstvo politických debát a súbojov medzi potencionálnymi republikánskymi kandidátmi.

Dlhá cesta na vrchol

Rupert Murdoch, miliardár austrálskeho pôvodu, vstúpil do sveta žurnalistiky už v 50. rokoch minulého storočia po štúdiu na Oxforde, po ktorom pracoval v londýnskom denníku Daily Express. Neskôr sa však vrátil späť do Austrálie a zdedil noviny Sunday Mail a The News po svojom nebohom otcovi, ktorý bol významným vojnovým novinárom.

O niekoľko rokov neskôr kúpil britské noviny The News of the World či denník Sun, z ktorého sa mu podarilo vybudovať najčítanejší bulvár v Británii. Neskôr do svojho mediálneho impéria pridal aj americký New York Post či Wall Street Journal a do dnešného dňa tak zostáva vlastníkom stoviek médií po celom svete.

Murdochovu dlhú a úspešnú kariéru však neobišlo ani množstvo kontroverzií a problémov. Azda najhorším obchodom bola akvizícia sociálnej siete Myspace, ktorú Murdoch v roku 2005 kúpil za viac ako pól miliardy dolárov. Konkurenčný Facebook však tejto platforme nedal šancu a Murdoch ju tak neskôr predal za asi iba 35 miliónov dolárov.

Zabudnúť sa však nedá ani na novinársky škandál zo začiatku milénia. Murdochove médium The News of the World sa v roku 2002 zameralo na prípad nezvestnej Milly Dowlerovej. Novinárom sa podarilo dostať do telefónu obete a vďaka nepovolenému prístupu k odkazovej schránke mohli počúvať odkazy od rodiny.

Keďže sa však schránka v určitom momente zaplnila a rodina a známy už viac nemohli posielať ďalšie odkazy, novinári sa s cieľom získať viac informácií rozhodli zaplnenú schránku vymazať, čím vytvorili falošnú domnienku, že schránku vymazala samotná Milly a rodine tak dali nádej, že žije. Tento prípad tak nezanechal Murdochovi a The News of the World iba pošramotenú povesť ale podľa viacerých odhadov musela spoločnosť zastupujúca britský plátok vyplatiť asi 1 miliardu libier obetiam hackerstva.

Viac o téme: Donald Trump , Facebook , Fox News , hackeri , médiá , Rupert Murdoch , televízna stanica , The Wall Street Journal

Súvisiace články

Aktuálne správy