Prídeme o štvrtého operátora? 4ka bije na poplach a hovorí aj o možnom konflikte záujmov, konkurenti aj regulátor kritiku odmietajú

, Redakcia/TASR

Na Slovensku sa budú onedlho dražiť kľúčové frekvencie pre mobilných operátorov. Pre štvrtého mobilného operátora sú na dekády poslednou možnosťou vybudovať celonárodnú sieť. Pri súčasnom nastavení aukcie však bude podľa neho nemožné ich získať. Hovorí o výsledku tlaku konkurenčných operátorov aj o možnom konflikte záujmov ľudí, ktorí aukciu pripravovali. Regulačný úrad aj konkurenční operátori kritiku odmietajú.

Na Slovensku by sa už v najbližších týždňoch malo rozhodovať o tom, ktorým mobilným operátorom budú pridelené kriticky dôležité frekvencie pod 1 GHz. Tie sú nevyhnutné na pokrytie menej osídlených oblastí a bez nich nie je možné vybudovať celonárodnú sieť. Využívať ich operátori budú môcť od roku 2026 na nasledujúcich 20 rokov.

Jediným z jestvujúcich operátorov, ktorý ich aktuálne nemá, je 4ka. Tá pritom tvrdí, že avizované nastavenie aukcie jej fakticky nedáva žiadnu šancu potrebné frekvencie na vybudovanie plnohodnotnej siete získať. Prístup by mala zvýhodnený iba k časti spektra na vybudovanie hlasovej alebo dátovej siete, nie však oboch. Hoci telekomunikačný regulačný úrad pôvodne avizoval, že v tendri práve štvrtého mobilného operátora pre zachovanie konkurencie na trhu zvýhodní a prístup k potrebným frekvenciám mu vytvorí.

Situácia sa však podľa 4ky začala zásadne meniť na začiatku tohtoročného leta, kedy v parlamente prešli zmeny zákonov týkajúce sa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (regulačný úrad). Jednak v súvislosti s možnosťou odvolať jeho šéfa a tiež s právomocami pri riešení sporov medzi operátormi.

„Dva kľúčové zákony, ktoré oklieštili nezávislosť Regulačného úradu schválili poslanci v jediný deň. Následne úrad zásadne otočil a namiesto dorovnania pozície najmladšieho a jediného slovenského hráča na trhu, ho v aukcii znevýhodnil v porovnaní s veľkými a bohatšími nadnárodnými operátormi,“ uviedol pre web oPeniazoch.sk šéf marketingu a komunikácie 4ky Roland Kyška.

Podľa štvrtého operátora sú tieto zmeny jednoznačne v prospech silnej trojky Orange, Telekom, O2. „Ak sa ale pozriete na to, kto z tejto situácie vyťaží, tak sú to jednoznačne naši konkurenti. Kto naopak prehrá, tak je to 4ka a jej zákazníci. A vysoko pravdepodobne aj zákazníci iných operátorov. Lebo ak tu nebude konkurencia, nebude tu ani tlak na znižovanie cien,“ dodal Kyška.

Ide o konflikt záujmov?

Podľa 4ky je pritom „minimálne neštandardné“, ak tak dôležitý a strategický krok, akým je aukcia frekvencií na ďalších 20 rokov, pripravuje skupina ľudí, ktorí kedysi úzko spolupracovali pre jedného s operátorov. „V posledných dňoch sa objavili isté náznaky, že na príprave aukcie sa podieľali ľudia, ktorí spolu niekoľko rokov pod vedením súčasného ministra dopravy pracovali pre konkurenčného operátora,“ tvrdí.

Je pritom všeobecne známe, že známe, že minister dopravy Pavol Lančarič, do ktorého gescie oblasť telekomunikácii spadá, bol dlhoročným šéfom Orange Slovensko a posledných päť rokov do roku 2019 aj predsedom predstavenstva spoločnosti. V tomto období pôsobil v Orange Slovensko na pozícii riaditeľa Úseku stratégie, regulačných vzťahov a práva aj terajší šéf Regulačného úradu Ivan Marták a na pozícii Úseku informačných technológií a sietí tiež aktuálny poradca predsedu vlády Ľudovíta Ódora Ivan Golian.

Predseda Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad) Ivan Marták. Foto: TASR

Podľa informácií zverejnených 4kou sa na samotnej príprave aukcie okrem Martáka a ďalších členov vedenia regulačného úradu navyše externe podieľal aj Stanislav Marek, ktorý taktiež dlhé roky pracoval v Orange Slovensko ako manažér regulácie. Podmienky aukcie mal podľa 4ky z pohľadu hospodárskej súťaže posudzovať aj Protimonopolný úrad, ktorého aktuálnym šéfom je ešte donedávna právnik v oblasti regulácie v Orange Slovensko Juraj Beňa.

„Omnoho väčšiu dôveru by sme mali v aukciu, ak by bola konzultovaná, tak ako v minulosti, s niektorou z renomovaných audítorských spoločností. Tá by dokázala nezávisle posúdiť situáciu na našom trhu a navrhnúť kroky na zabezpečenie konkurenčného prostredia, ktoré ako jediné dokáže generovať výhodnejšie ceny pre zákazníka. Obávame sa, že viacerí z účastníkov môžu byť dôvodne podozriví z konfliktu záujmov,“ uvádza na svojom webe 4ka.

Ministerstvo dopravy v tejto súvislosti iba pripomenulo, že aukcia sa pripravovala ďaleko predtým, ako nastúpila úradnícka vláda a teda aj aktuálne vedenie rezortu. „Informácie o tom, že v roku 2023 sa bude konať aukcia frekvencií, je verejná už dva roky,“ uviedla pre oPeniazoch.sk Miriama Švikruhová z komunikačného oddelenia ministerstva.

Operátori aj regulátor kritiku odmietajú

Konkurenční operátori však nepovažujú kritiku zo strany 4ky na mieste. „Každá aukcia je otvorená pre každého záujemcu, ktorý je ochotný investovať do spektra a infraštruktúry,“ uviedol pre web oPeniazoch.sk hovorca Slovak Telekom Michal Korec.

Podobne sa pre oPeniazoch.sk vyjadrila aj hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová. Aukcie frekvenčného spektra podľa nej umožňujú operátorom v spravodlivej a riadnej súťaži získavať spektrum potrebné pre prevádzkovanie a rozvoj telekomunikačných sietí pre všetkých zákazníkov.

„Rovnako ako v minulých aukciách, aj v tejto aukcii má každý operátor možnosť vo férovej a spravodlivej súťaži získať spektrum, o ktoré má záujem. Spoločnosť Orange v minulosti v takýchto súťažiach získala spektrum potrebné pre budovanie najkvalitnejšej siete a poskytovanie služieb novej generácie,“ tvrdí.

Operátor O2 vníma iniciatívu zo strany 4ky ako ťažko pochopiteľnú, keďže podmienky pripravovanej aukcie stále počítajú s jej zvýhodnením. „Konzistentne tvrdíme, že umelé zvýhodnenie jedného z existujúcich hráčov na vysoko konkurenčnom trhu je podľa nášho názoru v rozpore s platnou legislatívou. Naším cieľom je dosiahnutie férovej súťaže v ktorej vyhrá najlepšia ponuka,“ uviedol pre oPeniazoch.sk hovorca O2 Ján Kalafut.

Web oPeniazoch.sk oslovil aj samotný regulačný úrad. Odpovede sme do zverejnenia článku nedostali. Úrad však v predchádzajúcich dňoch viackrát kritiku 4ky odmietol. Ako uviedla jeho hovorkyňa Adriana Volfová pre web zive.sk úrad vytvoril podmienky aj pre operátora, ktorý nateraz žiadne frekvencie do 1 GHz pridelené nemá. „Na základe toho bude môcť tento operátor získať národný roaming do konca roku 2030, čo mu umožní dobudovať svoju sieť v období 2023 – 2030,“ cituje zive.sk Volfovú.

Žiadajú pôvodné podmienky

Napriek tomu, že konkurenční hráči vnímajú avizované nastavenie aukcie ako férové, podľa 4ky bude jej pravdepodobným výsledkom, že bude naďalej odsúdená na využívanie národného roamingu. Teda zostane „v podnájme“ v sieti konkurenta, ktorému bude naďalej platiť milióny eur ročne. 4ka preto tlačí na to, aby sa podmienky nastavili tak, ako to pôvodne avizoval regulátor. Hovoril o tom aj jeho šéf Ivan Marták pred necelým rokom v rozhovore pre web zive.sk.

„Myslíme si, že optimálne riešenie navrhol sám úrad v prvej verejnej diskusii v decembri 2022. V prípade, ak by uplatnil spektrálny limit, ktorý by nám garantoval pásmo 10 MHz, bolo by to síce päťnásobne menej ako majú konkurenti, no stále by nám to umožňovalo vybudovať plnohodnotnú celoslovenskú sieť a to vrátane vidieckych lokalít,“ tvrdí Kyška zo 4ky. Aj preto spustili petíciu, pod ktorú sa podľa operátora už podpísalo viac ako 20-tisíc občanov. Žiada v nej regulačný úrad, aby svoj postup prehodnotil a vrátil sa k pôvodnému zámeru.

Konkurenčnej spoločnosti Orange Slovensko sa tento postup príliš nepozdáva. Tvrdí totiž, že podmienky samotnej aukcie, ako aj proces ich určenia podlieha zákonným normám. „Neprebieha formou petícií a zavádzajúcej reklamnej kampane namierenej proti regulačnému úradu. Odporúčame preto všetkým záujemcom o účasť v tejto aukcii, aby pri presadzovaní svojich súkromných komerčných záujmov využili pre pripomienkovanie podmienok aukcie na to určené zákonné postupy,“ uvádza hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová.

Snahou regulátora by malo byť otvorenie dvier konkurencii a nie presne naopak, tvrdí tímlíder SaS pre verejné financie Marián Viskupič. Foto: TASR

Faktom však je, že argumenty 4ky nepriamo podporili aj poslanci za stranu SaS. Tímlíder SaS pre verejné financie Marián Viskupič podľa TASR uviedol, že ďalšia aukcia frekvencií sa neuskutoční minimálne ďalších 20 rokov, a tak ide o rozhodnutie mimoriadneho významu. „Môže to negatívne ovplyvniť kvalitu konkurenčného prostredia na trhu mobilných operátorov a spôsobiť opätovné zvyšovanie cien tak, ako sme to poznali pred niekoľkými rokmi, keď jeden gigabyte stál desať eur. Snahou regulátora by malo byť otvorenie dvier konkurencii a nie presne naopak,“ uviedol.

Aukciou by sa podľa SaS mala zaoberať až novozvolená vláda. „Je dostatok času na to, aby bola aukcia uskutočnená až v roku 2024, keďže súčasné povolenia pre frekvencie exspirujú až v rokoch 2025 a 2026. Nerozumieme preto rýchlosti a snahe vyhlásiť aukciu čo najskôr,“ dodal tímlíder strany pre hospodárstvo Ján Oravec.

Prídeme o štvrtého operátora?

Jedným zo základných argumentov 4ky v diskusii o nastavení aukcie je pritom tlak na znižovanie cien. Odvoláva sa pritom aj na predchádzajúce vyjadrenia šéfa úradu v spomínanom rozhovore, ale aj na analýzu úradu. Podľa nej štvrtý mobilný operátor významným spôsobom prispieva k zvyšovaniu konkurencie a teda aj znižovaniu cien. „Aj preto je nepochopiteľné, že si štátni úradníci šliapu po jazyku a stavajú aukciu tak, že môže znamenať aj zánik štvrtého operátora,“ tvrdí Kyška.

Jej výsledok môže totiž podľa neho na dekády 4ku odstaviť na druhú koľaj. Bez potrebných frekvencií pod 1 GHz totiž nevie efektívne vybudovať plnohodnotnú sieť na celom území Slovenska. „Našich zákazníkov na vidieku v národnom roamingu nevieme obslúžiť v rovnakej kvalite ako tých v meste. Aukcia v súčasnej podobe môže znamenať vyššie faktúry pre občanov, horšiu dostupnosť služieb na vidieku a tiež vyššie zisky odtekajúce zo Slovenska do centrál veľkých operátorov,“ tvrdí.

Regulačný úrad však v tomto smere „krotí emócie“. Podľa neho totiž vôbec nie je isté, že po aukcii o štvrtého operátora Slovensko príde, keďže 4ka takpovediac bez frekvencii dosiahla až na 10-percentný podiel na trhu. „Prečo by s ďalšou novou výbavou frekvenciami a právom na národný roaming do konca roku 2030 mala prestať existovať?“ cituje hovorkyňu úradu zive.sk s tým, že dovtedy by si mohla vlastnú sieť dobudovať.

Úrad však pripúšťa, že bez existencie štvrtého operátora by sa úroveň hospodárskej súťaže na Slovensku znížila. To by mohlo viesť ak nie rovno k zdražovaniu mobilných služieb, tak aspoň k spomaleniu klesania cien v porovnaní so situáciou, kedy by na trhu existovali viacerí trhoví hráči, povedala Volfová pre zive.sk.

Konkurenční mobilní operátori to však vidia inak. „Ceny služieb priebežne klesajú už dlhé roky, nakoľko priemysel je schopný produkovať čoraz väčšie množstvá dát za nižšie ceny pre zákazníkov vďaka pokračujúcim investíciám alebo nové koncepty balíkov, avšak môžu byť ovplyvnené trendami ako sú ceny energií či inflácia,“ tvrdí hovorca Slovak Telekomu Michal Korec.

Podľa Jána Kalafuta z O2 dlhodobo konkurencieschopné ceny pre zákazníkov a zlepšovanie kvality a rýchlosti telekomunikačných sietí zabezpečí len transparentná súťaž a spravodlivé rozdelenie frekvenčného spektra. „Práve spomínané ceny sú na základe analýzy Európskej komisie a Telekomunikačného úradu pod priemerom krajín Európskej únie a spadajú do kategórie ‚relatívne lacné‘,“ dodal.

Ministerstvo dopravy dodáva, že ide o aukciu a preto sa nedá predpovedať výsledná cena frekvencií. „Budúca cena internetu aj telefonovania závisí od operátorov a ich cenotvorby, ktorú ministerstvo ani Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb nijako neovplyvňujú,“ tvrdí Miriama Švikruhová z komunikačného odboru rezortu. Ako dodáva, z doteraz známych faktov je ale zrejmé, že ceny licencií predstavujú len zlomok toho, čo operátori platia napríklad za energie, a teda nemajú potenciál ovplyvniť výslednú cenu služieb.

Viac o téme: 4ka , aukcia , frekvencie , Ivan Marták , Ministerstvo dopravy SR MD , O2 , O2 Networks Slovakia , O2 Slovakia , Orange , Orange Slovensko , Pavol Lančarič , regulačný úrad , Slovak Telekom , Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb

Súvisiace články

Aktuálne správy