Nová hypermoderná centrála Esetu za vyše 150 miliónov: Okrem kancelárií aj hotel či fitko, elektrinu zo slnka plánujú skladovať (foto)

, Redakcia

Celosvetovo známa slovenská softvérová spoločnosť Eset svoj plán na vybudovanie nového kampusu predstavila už pred niekoľkými rokmi. Aktuálne zverejnila detaily a celý projekt predložila úradom na posúdenie vplyvov na životné prostredie.

Nová centrála spoločnosti Eset s názvom Eset Campus má vyrásť v priestoroch bývalej vojenskej nemocnice na bratislavskej Patrónke, v tesnom susedstve populárnej rekreačnej lokality Bratislavčanov na Partizánskej lúke. Celý komplex má pritom pozostávať z 12 budov, ktoré budú plniť špecifické funkcie.

Okrem kancelárií majú bloky Eset Campusu ponúknuť aj priestory na krátkodobé ubytovanie, konferenčné priestory a priestory na kultúrny program. Súčasťou projektu je však napríklad tiež multifunkčná hala využiteľná na rôzne podujatia a šport a taktiež galéria s výstavnými priestormi a kaviarňami.

Začiatok výstavby celého projektu Eset Campusu sa plánuje na prvý kvartál roku 2025. Ukončenie výstavby je naplánované o dva roky neskôr s tým, že samotná prevádzka komplexu by mohla byť spustená v druhom štvrťroku 2027. Celkové náklady na výstavbu spoločnosť aktuálne odhaduje na viac ako 150 miliónov eur.

Zaujímavosťou je napríklad plánovaná energetická efektívnosť celého komplexu. Projekt totiž počíta s umiestnením solárnych panelov na takmer celú plochu striech. Vyprodukovať by mali toľko elektriny, aby boli objekty v komplexe v ročnom priemere energeticky neutrálne. Nadprodukciu elektriny napríklad počas víkendov plánujú krátkodobo uskladňovať v batériách, prípadne aj progresívnejšími technológiami vo forme plynu.

Bude to slovenské Silicon Valley?

Centrom komplexu pritom majú byť štyri centrálne objekty, ktoré budú tvoriť sídlo spoločnosti Eset. Tieto budú prioritne pozostávať z administratívno-kancelárskych priestorov s občianskou vybavenosťou v ich parteri.

nová centrála spoločnosti Eset
Nákres jednotlivých blokov v komplexe Eset Campus. Foto: enviroportal.sk/Eset

Zvyšných osem objektov je plánovaných po obvode územia. Tieto objekty majú poskytovať ďalšie kancelárske priestory pre tretie strany, prípadne budúcu expanziu Esetu, ale aj spomínané kultúrne, konferenčné, technologické priestory a tiež priestor pre voľnočasové aktivity, fitness a šport. Pozitívnom je, že významná časť týchto priestorov mimo kancelárií má byť otvorená aj verejnosti. Parter týchto objektov bude rovnako vyhradený pre občiansku vybavenosť.

Súčasťou projektu je aj vyše 1400 plánovaných parkovacích miest, z ktorých drvivá väčšina, okrem čosi vyše stovky, má byť umiestnená v podzemných garážach. Pozitívnou správou pre Bratislavčanov je zámer investora časť parkovacích miest sprístupniť aj verejnosti, ktorá navštevuje spomínanú rekreačnú lokalitu na Partizánskej lúke.

Páči sa vám projekt Eset Campus?

Spoločnosť Eset pritom o projekte nového Campusu dlhodobo hovorí ako o snahe vybudovať technologický hub, ktorý bude lákať špičkových pracovníkov. To potvrdzuje aj v predloženom zámere. „Ambíciou je vybudovať Campus podobný Silicon Valley v srdci Európy, ktorý nielen pritiahne nové talenty, ale dokáže si ich aj dlhodobo udržať,“ píše sa v materiáli.

Úspešný príbeh Esetu

Technologická firma Eset je jednou z vôbec najúspešnejších spoločností so slovenským kapitálom. Vznikla na základoch antivírusu NOD, ktorý ešte v roku 1987 vyvinuli aktuálni spoluvlastníci spoločnosti Peter Paško a Miroslav Trnka. Samotná spoločnosť Eset bola oficiálne založená v roku 1992 spomínanou dvojicou doplnenou o Rudolfa Hrubého.

V roku 2011 v pozícii generálneho riaditeľa nahradil Miroslava Trnku ďalší z aktuálnych spoluvlastníkov firmy Richard Marko. Ten vo firme pôsobil už od roku 1994 a od roku 2008 bol jej technickým riaditeľom.

Okrem Trnku, Paška, Hrubého a Marka sú spoluvlastníkmi firmy aj člen predstavenstva Maroš Grundu a bývalý dlhoročný šéf firmy pre Severnú Ameriku Anton Zajac. Všetci šiesti spoluvlastníci Esetu pritom podľa rebríčku magazínu Forbes figurujú v prvej dvadsiatke najbohatších ľudí na Slovensku.

Eset svoje softvéry dodáva do celého sveta. Jeho riešenia využívajú zákazníci vo vyše dvesto krajinách, kde spoločnosť eviduje vyše 400 tisíc firemných zákazníkov a viac ako 110 miliónov chránených používateľov. V minulom roku dosiahla tržby takmer 590 miliónov eur a zisk necelých 70 miliónov eur.

Viac o téme: batérie , Bratislava , elektrina , Eset , Eset Campus , fotovoltické panely , kancelárske priestory , solárna energia

Súvisiace články

Aktuálne správy