Dovolenka sa môže výrazne predražiť: Ako sa vyhnúť vysokým účtom za telefón?

S prichádzajúcim letom sa blíži čas dovoleniek. Medzi dlhodobo najobľúbenejšie dovolenkové destinácie patria Turecko a Egypt, no na popularite získavajú aj Albánsko či Čierna Hora. Práve v krajinách mimo Európskej únie si však treba dať pozor na odlišné podmienky využívania mobilných služieb. Dajte si preto pozor, aby vás doma neprivítal zbytočne vysoký účet za telefónne služby.

Už nespočetne veľakrát sme počuli o prípadoch, keď si cestovatelia nedali pozor na využívanie mobilných dát či hovorov, za čo zaplatili vysokým účtom za telefón. V krajinách mimo Európskej únie sa môže cena jedného megabajtu dát vyšplhať až na 10 eur, vysoké sú aj ceny za telefonovanie a zasielanie SMS správ. Ako sa teda nepríjemnostiam spojeným s vysokými účtami za mobil vyhnúť?

Venujte pozornosť správam od vášho mobilného operátora

Aj napriek tomu, že ceny za surfovanie či telefonovanie v rámci členských štátov EÚ sú rovnaké ako doma, vypnutie správ od mobilného operátora nie je dobrý nápad.

Práve v prihraničných letoviskách či na horských hrebeňoch vás operátor môže upozorniť, že sa váš telefón pripojil do novej siete kde sú ceny násobne vyššie. SMS od operátora vám môže pomôcť aj pri cestách pokiaľ prechádzate krajinami, ktoré nie sú členmi Európskej únie.

Preštudujte si podmienky vášho paušálu

Dovolenkári by si však mali dať pozor aj v rámci členských krajín Európskej únie. „Pri používaní mobilných služieb v zahraničí slovo „nekonečné“ neberte úplne doslovne. Mobilní operátori môžu stanoviť podmienky  primeraného využívania, ktorých cieľom je zabrániť zneužívaniu alebo neobvyklému používaniu roamingových služieb. Pred odchodom na dovolenku si u svojho operátora overte podmienky,“ upozorňuje Telekomunikačná únia SR.

Vypnite si automatické aktualizácie.

Najlepším spôsobom ako sa vyhnúť vysokým účtom je nepoužívať telefón. No aj v takomto prípade nie ste úplne v bezpečí. Problémom sú automatické aktualizácie mobilných aplikácií či prijímanie správ cez komunikačné prostriedky využívajúce internet.

Práve tie si môžu vyžiadať využívanie mobilných dát bez akéhokoľvek zásahu. Pred dovolenkou je preto vhodné vypnúť automatické aktualizácie a aplikácie aktualizovať pred letnou dovolenkou a až po nej.

Manuálne nastavenie siete

„V prípade, že sa budete pohybovať pri hraniciach EÚ/EHP s inými štátmi, v navštívenej krajine si nastavte sieť manuálne, aby sa váš mobil nechcene nepripojil na sieť operátora z krajiny, kde európska regulácia neplatí,“ uzatvára správa Telekomunikačnej únie SR.

Viac o téme: letné dovolenky , mobilné siete , mobilný telefón , telekomunikácie , Telekomunikačná únia Slovenskej Republiky

Súvisiace články

Aktuálne správy