Kurz rubľa klesol na takmer 15-mesačné minimum: Ruská mena tak prvýkrát reagovala na vzburu žoldnierov

, TASR/red

Ruský rubeľ zaznamenal v pondelok pokles oproti doláru na takmer 15-mesačné minimum. Ruská mena tak prvýkrát reagovala na vzburu žoldnierov z tzv. Vagnerovej skupiny počas víkendu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Do 6.15 h SELČ dosiahol kurz rubľa oproti americkému doláru 86,50 RUB/USD, čo v porovnaní so záverom predchádzajúceho obchodovania predstavuje pokles o 2,1 %. Krátko predtým dosiahol kurz 87,23 RUB/USD. To bol najslabší kurz ruskej meny od konca marca minulého roka.

Výrazný pokles zaznamenal kurz rubľa aj oproti euru. Dosiahol 94,37 RUB/EUR, čo znamená pokles o 2,2 %. Oproti čínskemu jüanu klesol o 2,1 % na 11,95 RUB/CNY. Súkromná Wagnerova skupina pod vedením Jevgenija Prigožina sa v sobotu (24. 6.) pokúsila zvrhnúť ruské vojenské velenie a vydala sa smerom k Moskve.

Večer sa však situácia upokojila, keď Prigožin oznámil, že svojim jednotkám nariadil, aby sa vrátili do táborov na Ukrajine. Investori sledujú vývoj udalostí v Rusku a prípadný vplyv krátkej vzbury vagnerovcov na trhy. Niektorí z nich očakávajú presun do takzvaných bezpečných prístavov, ako sú americké dlhopisy a dolár.

Viac o téme: americký dolár USD , euro , pokles , Rusko , ruský rubeľ RUB , vojna na Ukrajine

Súvisiace články

Aktuálne správy