Čína naberá sebavedomie: Náš technologický pokrok nemožno zastaviť, vyhlásil Si Ťin-pching!

Technologický pokrok Číny nemožno zastaviť. Povedal to v stredu čínsky prezident Si Ťin-pching holandskému premiérovi Markovi Ruttemu, s ktorým sa stretol v Pekingu na rokovaniach. USA zase v stredu vyzvali spojencov, aby firmám zabránili v servise kľúčových nástrojov na výrobu čipov v Číne.

Holandská spoločnosť ASML je jedným z popredných svetových výrobcov zariadení na výrobu najmodernejších polovodičov pre širokú škálu produktov, od mobilných telefónov po autá. A tento rok oznámila, že má zablokovaný vývoz „malého množstva“ svojich technicky vyspelých zariadení do Číny.

Tento sektor sa v uplynulých rokoch stal kľúčovým bojiskom, pričom USA a niektoré európske štáty blokujú export špičkových čipových technológií do Číny pre obavy z ich využitia vo vojenskej technike.

„Čínsky ľud má legitímne práva na rozvoj a žiadna sila nemôže zastaviť tempo čínskeho vedeckého a technologického pokroku,“ povedal Si Ťin-pching Ruttemu podľa štátnej tlačovej agentúry Sinchua.

Spolupráca jedinou voľbou?

Si Ťin-pching pripomenul, že nie je možné odstrihnúť sa od Číny a prerušiť dodávateľský reťazec. Otvorenie sa a spolupráca sú jedinou voľbou, citovala prezidenta Sinchua.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich ďalších kvízov na tejto stránke!

Rutte povedal novinárom na tlačovej konferencii, že nemôže zdieľať podrobnosti o diskusii. Uviedol len, že Holandsko sa vždy snaží zabezpečiť, aby akékoľvek obmedzenia nezasiahli dodávateľský reťazec a neovplyvnili „celkové ekonomické vzťahy“.

Predstaviteľ amerického ministerstva obchodu Alan Estevez zase v stredu informoval, že USA žiadajú spojencov, aby zabránili svojim firmám v poskytovaní servisu určitých nástrojov na výrobu čipov pre čínskych zákazníkov. „Spolupracujeme s našimi spojencami, aby sme určili, čo je dôležité z hľadiska servisu a čo nie je dôležité,“ povedal Estevez novinárom.

Dokáže sa Čína zaobísť bez západných technológií?

Washington sa snaží zastaviť Čínu vo výrobe pokročilejších čipov, ktoré by mohli byť použité na posilnenie jej armády. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena oznámila v roku 2022 obmedzenia na dodávky zariadení a nástrojov na výrobu čipov z USA čínskym producentom. A presvedčila kľúčových výrobcov Japonsko a Holandsko, aby nasledovali Spojené štáty.

Tieto pravidlá americkým spoločnostiam sťažili tiež poskytovanie servisu zariadeniam, ktoré si čínske firmy kúpili pred zavedením nariadení, ale holandské a japonské pravidlá podobné obmedzenia nezahŕňali. Predstavitelia USA sa teraz snažia presvedčiť spojencov, aby sa k nim pridali aj v tomto bode.

Viac o téme: ASML , Čína , čipy , Holandsko , Japonsko , mikročipy , Si Ťin-pching , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy