Malinovky Slovákom zrejme poriadne zhorknú: Vláda definitívne pripravuje novú daň!

, Redakcia

Slováci si zrejme už onedlho za sladené nápoje priplatia. Vláda totiž po tom, čo v programovom vyhlásení naznačila, že zváži novú spotrebnú daň, aktuálne potrebnú legislatívu aktívne pripravuje.

Ministerstvo financií začalo aktívne pripravovať novú spotrebnú daň zo sladených nápojov. Podľa zverejnenej predbežnej informácie by sme sa jej mohli dočkať už v budúcom roku. Pripomienkové konanie k návrhu zákona totiž rezort plánuje už na február 2024.

„Daň zo sladených nealkoholických nápojov bude mať charakter nepriamej dane zo spotreby, pričom miera zdanenia sa bude odvíjať od obsahu použitého sladidla v nápoji,“ konštatuje v zverejnenej informácii ministerstvo. Zároveň pritom priznáva, že daň zo sladených nápojov má pomáhať aj lepiť diery v slovenskom rozpočte. „Jej zavedením v rámci konsolidačného úsilia dôjde k zabezpečeniu finančných zdrojov potrebných na financovanie verejných politík,“ uvádza rezort financií.

Daň zo sladených nealkoholických nápojov je podľa ministerstva efektívny nástroj overený praxou viacerých krajín OECD s významným potenciálom motivovať spotrebiteľov k zdravšiemu spôsobu života. „Redukcia nadmernej spotreby sladených nápojov vo veľkej miere prispieva k zníženiu negatívnych dôsledkov na zdravie a tým v konečnom dôsledku aj k zníženiu nákladov na zdravotnú starostlivosť. Tieto náklady totiž nenesú len samotní spotrebitelia, ale nepriaznivo ovplyvňujú aj verejné zdroje, z ktorých je zdravotníctvo financované,“ konštatuje ministerstvo.

Nový trend?

Trend zavádzania daní z „nezdravých potravín a nápojov“ je pritom podľa rezortu financií v posledných rokoch viditeľný ako v krajinách Európskej únie, tak v globálnom meradle. „Takéto dane zaviedlo v rôznych podobách už viac než 50 krajín, z toho 10 krajín je európskych (Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Maďarsko, Lotyšsko, Portugalsko, Španielsko, Veľká Británia a naposledy v roku 2021 Chorvátsko a Poľsko). Zavedenie dane zo sladených nápojov aktuálne zvažuje aj Česko,“ konštatuje sa vo zverejnenej predbežnej informácii.

Zavedeniu novej dane zo sladených nápojov sú prekvapivo celkom naklonení aj Slováci. Ukázal to nedávny prieskum, ktorý pre web oPeniazoch.sk realizovala spoločnosť ResSolution Group. Ten pritom ukázal, že až takmer 40 percent opýtaných by zavedenie takejto dane preferovalo, kým proti by bola necelá tretina respondentov.

Ako bude nová spotrebná daň zo sladených nápojov vyzerať a ako to ovplyvní finálne ceny dotknutých produktov, sme sa zatiaľ nedozvedeli. Konkrétnosti by sme však mali dozvedieť najneskôr v spomínanom februári budúceho roka, kedy chce ministerstvo financií celý návrh predložiť do pripomienkového konania. Vtedy by sme mali spoznať aj termín, od ktorého ministerstvo zavedenie novej dane zamýšľa.

Stovky miliónov do rozpočtu?

Každopádne, ako by to mohlo vyzerať v praxi, naznačila vo svojom "rozpočtovom legu" predchádzajúca úradnícka vláda Ľudovíta Ódora. V balíčku konsolidačných opatrení totiž navrhovala zdaniť sladené nápoje sadzbou 40 centov na liter, pričom daň by sa dotýka nápojov, ktoré obsahujú minimálne 7 gramov cukru na 100 mililitrov. V prípade sirupov by daň narástla až na 2,4 eura na liter. Ak by boli dané opatrenia skutočne schválené, do štátneho rozpočtu by mohlo ročne pribudnúť až 240 miliónov eur.

Zároveň však treba podotknúť, že navrhovaná sadzba dane zo sladených nápojov by bola najvyššia svojho druhu v celej Európskej únii. Vo väčšine prípadov sa pohybuje na úrovni 7 až 30 centov na liter. Účinnosť v boji proti obezite však aj naďalej ostáva otázna. Napríklad Dánsko sa od začiatku roku 2014 rozhodlo daň zo sladených nápojov zrušiť, pretože podľa zozbieraných dát sa úroveň spotreby sladených nápojov pohybovala nezávisle od dane. Dáni navyše nakupovali tieto produkty vo zvýšenom počte v susednom Nemecku.

Súhlasíte so zavedením novej spotrebnej dane zo sladených nápojov?

Odborníci sa však zhodujú, že obezita je na Slovensku skutočne vážny problém a to aj napriek tomu, že presné dáta o počte obéznych ľudí či Slovákoch s nadváhou neexistujú. Podľa odhadov sa však miera obezity pohybuje na pomerne vysokej úrovni, keďže s nadváhou či obezitou pravdepodobne bojuje až 1,8 milióna Slovákov. Morbídne obéznych je na Slovensku asi 33 tisíc ľudí. Podľa odborníkov by cesta k zlepšeniu tohto stavu mohla viesť najmä cez zvýšenú prevenciu a povedomie o závažnosti tejto choroby.

Viac o téme: cukor , dane , Ministerstvo financií SR MF , obezita , prieskum , ResSOLUTION Group , sadzba dane , sladené nápoje , Slovensko , vzdelanie

Súvisiace články

Aktuálne správy