Útlm bytovej výstavby bude pravdepodobne pokračovať aj naďalej

Útlm bytovej výstavby bude veľmi pravdepodobne pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Uviedol to analytik 365.bank Tomáš Boháček v komentári k údajom o výstavbe bytov v 3. štvrťroku 2023, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

„Hoci očakávame, že rastúca inflácia a úrokové sadzby budú v polovici budúceho roka poľavovať, optimálne podmienky, ktoré sme videli vo vrchole stavebnej aktivity, teda extrémne nízke ceny aj úroky, sa tak skoro opakovať nebudú,“ priblížil.

Problémom je podľa neho nielen určité oneskorenie prejavu zmeny sadzieb v reálnej ekonomike, ale aj neistá ekonomická situácia. Viditeľné zhoršenie nemeckého alebo rakúskeho realitného trhu zvyšuje opatrnosť investorov a developerov aj v sektore na Slovensku.

„Z pohľadu domácich podmienok sa ešte na začiatku tohto roka očakával pozitívny impulz z radikálnej zmeny pôvodného stavebného zákona (z roku 1976), ktorý by zjednodušil a zrýchlil povoľovacie postupy a podporil tak aktivitu sektora. Dnes je odborná verejnosť projektantov a architektov viac skeptická z dôvodu neúplnosti všetkých procesných detailov a opatrnejších vyhláseniach vlády, čo bude obmedzovať konečné pozitívne efekty zmien,“ dodal analytik 365.bank.

ŠÚ SR vo štvrtok informoval, že výstavba bytov v 3. štvrťroku 2023 zaznamenala výrazný útlm. Počty začatých, rozostavaných, ale aj dokončených bytov boli nižšie ako za rovnaké obdobie minulého roka.

Viac o téme: analýza , byty , pokles , realitný trh , výstavba bytov

Súvisiace články

Aktuálne správy