Ťažká kríza čínskeho realitného trhu: Kľúčový developer vykázal stratu vo výške dvoch slovenských rozpočtov

, ČTK/red

Čínska realitná firma Evergrande vykázala za roky 2021 a 2022 stratu 581,9 miliardy jüanov. V prepočte teda cez 72 miliárd eur. Pre porovnanie, ide o vyššiu sumu ako celkové výdavky dvoch slovenských rozpočtov. Na tento rok má totiž náš štátny rozpočet naplánované výdavky v objeme niečo cez 35 miliárd eur.

Zverejnené čísla tak ukazujú hĺbku problémov na čínskom realitnom trhu. Podnik, ktorý sa na konci roka 2021 dostal do problémov pri splácaní dlhov, svoje výsledky hospodárenia so značným oneskorením oznámil investorom v Hongkongu, uviedla BBC. Dlhy Evergrande sa odhadujú na 300 miliárd dolárov, teda zhruba 270 miliárd eur. To je pre zmenu zase viac ako dvojnásobok celého slovenského hrubého domáceho produktu za minulý rok.

Obrovské straty len ilustrujú, ako s touto developerskou spoločnosťou v posledných rokoch otriasla kríza na trhu s nehnuteľnosťami v druhej najväčšej ekonomike sveta. V dokumentoch, ktoré Evergrande predložila burze v Hongkongu, sa uvádza, že podnik v roku 2021 vykázal stratu 476 miliárd jüanov, zatiaľ čo vlani skončil v mínuse 105,9 miliardy jüanov.

Straty firma odôvodnila okrem iného klesajúcou hodnotou nehnuteľností aj ďalších aktív a vyššími výpožičnými nákladmi. S akciami firmy, ktorá bola predtým najväčšou developerskou spoločnosťou v Číne, sa od marca minulého roka prestalo obchodovať.

Množia sa nedokončené projekty

V roku 2020 Čína zaviedla nové pravidlá, na základe ktorých podlieha kontrole výška pôžičiek veľkých realitných firiem. Táto zmena sektorom otriasla. V nasledujúcom roku Evergrande nedodržala termín a nesplatila úroky z medzinárodných pôžičiek, ktoré spolu predstavovali zhruba 1,2 miliardy dolárov.

Finančné problémy Evergrande sa rozšírili do celého odvetvia, mnoho developerov nespláca dlhy a po Číne sa množia nedokončené stavebné projekty.

Začiatkom tohto roka Evergrande predstavila plány na reštrukturalizáciu zahraničného dlhu v objeme 20 miliárd dolárov. Dlhy firma nazhromaždila za dobu rýchlej expanzie. V posledných 15 rokoch rozšírila svoju pôsobnosť napríklad do oblasti športu, zábavy či výroby elektromobilov.

Viac o téme: ceny nehnuteľností , Čína , dlh , Evergrande , nehnuteľnosti , realitný trh , strata

Súvisiace články

Aktuálne správy