Americký dolár po správe o vývoji aprílovej inflácie v Spojených štátoch klesá

Americký dolár v stredu oslabuje ku košu mien. Reaguje tak na správu, že spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch v apríli rástli menej, než sa očakávalo. To naznačuje, že inflácia v USA v druhom štvrťroku obnovila klesajúci trend, a zvyšuje to nádej, že americká centrálna banka (Fed) by mohla zhruba v septembri znížiť úrokové sadzby.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, okolo 17:00 hod. SELČ strácal 0,4 percenta a pohyboval sa blízko 104,56 bodu. Euro voči doláru pridávalo 0,4 percenta na 1,0860 USD, zatiaľ čo dolár k japonskému jenu vykazoval pokles o 0,7 percenta na 155,29 jenu. Euro voči jenu strácalo 0,4 percenta a obchodovalo sa za 168,59 jenu.

Americké ministerstvo práce v stredu oznámilo, že medziročný rast spotrebiteľských cien v USA v apríli spomalil na 3,4 percenta z marcového tempa 3,5 percenta. Vo februári spotrebiteľské ceny stúpli medzimesačne o 0,3 percenta, predchádzajúci mesiac stúpli o 0,4 percenta. Analytici podľa agentúry Reuters očakávali, že ceny stúpnu medzimesačne o 0,4 percenta. Medziročný rast cien potom analytici odhadovali na 3,4 percenta.

Maloobchodné tržby v apríli zostali nečakane nezmenené

Optimizmus, že Fed je bližšie k zníženiu úrokov, posilnila tiež správa o vývoji maloobchodných tržieb v USA. Tie v apríli zostali nečakane nezmenené, pretože vyššie ceny benzínov spôsobili zníženie výdavkov za ďalší tovar. To podľa analytikov naznačuje, že spotrebitelia trochu šetria.

Najväčší pokles v stredu dolár zaznamenal voči jenu, čo by podľa analytikov mohlo japonskú centrálnu banku a ministerstvo financií odradiť od prípadných menových intervencií. Špekuluje sa, že japonské úrady na prelome apríla a mája na menovom trhu intervenovali, keď kurz jenu k doláru klesol na 160,245 jenu, najnižšie za 34 rokov.

Viac o téme: Americká centrálna banka (Fed) , americký dolár USD , inflácia , kôš mien , meny , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy