Realitný trh sa preberá k životu (komentár)

, Portfolio Manager Across Private Investments

Realitný trh je na Slovensku jednou z kľúčových investičných oblastí.

Konzervatívni Slováci radi siahajú po investičných možnostiach, ktoré si takpovediac môžu chytiť. Akcie či dlhopisy sú pre nich častokrát príliš abstraktné, čo je na konci dňa skôr na škodu, pretože najlepšie výsledky dosahujú diverzifikované portfólia, kde by reality mali tvoriť len určitú časť majetku investora. Ak sa pozrieme na percento Slovákov, ktoré dnes býva vo vlastnom alebo vlastní nehnuteľnosť, sme premianti v rámci celej Európy.

Percento obyvateľstva žijúce vo vlastnej nehnuteľnosti. Zdroj: Eurostat

Po poslednom inflačnom šoku musela ECB razantne zasiahnúť rastom úrokových sadzieb, čo sa negatívne odrazilo na financovaní bývania či nákupe investičných bytov. Trh s realitami na Slovensku zaznamenal miernu korekciu, ktorú pozorujeme aj na cenovom indexe. Percentuálny pokles však nebol ani zďaleka tak obrovský, ako si mnohí mysleli a skôr môžeme hovoriť o miernej cenovej korekcii.

Vývoj cenového indexu v SR. Zdroj: Tradingeconomics.com

Posledný štvrťrok 2023 už naznačuje mierny obrat a zvýšenie obchodnej aktivity. Potvrdzujú to čísla vo viacerých regiónoch Slovenska, kde došlo k medzikvartálnemu rastu realizačných cien nehnuteľností. Nejednalo sa teda len o zmenu v ponukových cenách.

Zmeny realizačných cien nehnuteľností v krajoch. Zdroj: Štatistický úrad SR

Jedným z dôvodov, prečo sa tak deje, je očakávaný pokles úrokových sadzieb zo strany ECB, ktorá by v tomto roku mala znížiť sadzby trikrát o 0,25 %. Zníženie sadzieb povedie k lacnejším hypotékam a tí, čo kupujú dnes, budú môcť v budúcnosti refinancovať za nižšie sadzby. Ale cena ich nehnuteľností bude trhom tlačená nahor. Pretože sadzby budú postupne klesať a realitný trh sa ešte viac rozhýbe.

Očakávaný vývoj úrokových sadzieb ECB. Zdroj: Bloomberg

EÚ schvaľuje historické pravidlá pre umelú inteligenciu

Európsky parlament schválil vôbec prvý komplexný súbor pravidiel na reguláciu rýchlo sa rozvíjajúcej umelej inteligencie, ktorá je na čele investícií do technológií. Zákon o AI (z roku 2021) rozdeľuje technológie AI do kategórií rizika: od „neprijateľných“ (tieto technológie sa zakážu) po vysoké, stredné a nízke riziko. Cieľom je podporiť zodpovedný vývoj a používania umelej inteligencie a zároveň chrániť základné práva. Očakáva sa, že právny predpis nadobudne účinnosť koncom mája 2024 a jeho implementácia sa začne od roku 2025.

Tento krok stanovuje globálny štandard pre reguláciu umelej inteligencie. Môže slúžiť ako vzor pre iné krajiny pri zavádzaní vlastných pravidiel. Úspešná implementácia tohto zákona je kľúčová. Je potrebné nájsť rovnováhu medzi podporou inovácií v oblasti umelej inteligencie a reguláciou, ktorá zabráni jej zneužívaniu. Schválenie tohto zákona prichádza v čase rastúcich obáv z možného zneužitia umelej inteligencie.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

EÚ sa snaží udržať krok s technologickým pokrokom a konkurentmi z USA a Číny. Niektoré krajiny EÚ, vrátane Nemecka a Francúzska, pôvodne podporovali skôr samoreguláciu ako vládne obmedzenia. Tento zákon je ďalším krokom EÚ k regulácii veľkých technologických spoločností. Minulý týždeň vstúpil do platnosti zákon o digitálnych trhoch, ktorý sa zameriava na obmedzenie dominantného postavenia amerických technologických gigantov.

Viac o téme: Across Private Investments , Dominik Hapl , komentár , realitný sektor , realitný trh , reality

Súvisiace články

Aktuálne správy