Produkcia v stavebnom sektore eurozóny sa v auguste vrátila k poklesu

Po tom, ako v júli zaznamenala rast, sa stavebná produkcia v eurozóne vrátila v auguste k poklesu. Poukázal na to v stredu zverejnený prvý odhad štatistického úradu Európskej únie Eurostat. Produkcia v stavebnom sektore eurozóny upravená o sezónne vplyvy klesla v auguste oproti júlu o 1,1 %. Vymazala tak rast z predchádzajúceho mesiaca, ktorý dosiahol 1 %. V medziročnom porovnaní stavebná produkcia klesla o 0,1 %, zatiaľ čo v júli zaznamenala rast o 1,2 %.

V širšej Európskej únii sa stavebná produkcia znížila medzimesačne o 0,7 % po 0,8-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Oproti augustu minulého roka však zaznamenala mierny rast o 0,2 %. Spomedzi členských štátov EÚ, ktorých údaje sú k dispozícii, najvýraznejší medzimesačný pokles stavebnej produkcie vykázali Belgicko a Maďarsko. V obidvoch prípadoch klesla o 5 %. Nasledovalo Nemecko s poklesom o 2,4 % a Rakúsko, kde stavebná produkcia klesla o 1,8 %.

Na Slovensku klesla produkcia v stavebníctve o 0,4 %. Najvyšší rast zasa zaznamenali Rumunsko, Poľsko a Česko. V Rumunsku sa stavebná produkcia zvýšila v auguste oproti júlu o 4,7 %, v Poľsku o 2,1 % a Česku o 2 %. V porovnaní s augustom minulého roka najvýraznejšie klesla stavebná produkcia v Belgicku (-6,5 %), vo Fínsku (-5,6 %) a Rakúsku, kde sa znížila o 3,1 %. Naopak, najviac vzrástla v Rumunsku (19,3 %), Slovinsku (19 %) a Španielsku (6,9 %). Na Slovensku zaznamenala rast o 4,9 %.

Viac o téme: august , , eurozóna , pokles , produkcia , stavebníctvo

Súvisiace články

Aktuálne správy