Ceny ropy v piatok klesli o viac ako 1 %

Ceny ropy v piatok (10. 5.) klesli o viac ako 1 %. Vyhlásenia predstaviteľov americkej centrálnej banky (Fed) totiž signalizovali, že úrokové sadzby zostanú vysoko dlhšie, než sa doteraz očakávalo, čo by mohlo utlmiť dopyt po rope. Takisto to podporilo dolár.

 Júlový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent v piatok klesol o 1,09 USD alebo 1,30 % na 82,79 USD (76,81 eura) za barel (159 litrov). Americká ľahká ropa WTI s júnovým kontraktom uzavrela so stratou 1 USD alebo 1,26 % na 78,26 USD za barel.Ceny oboch referenčných druhov ropy za celý týždeň takmer stagnovali, keď Brent sa za celý týždeň oslabila o 0,2 % a WTI si pripísala 0,2 %.Šéfka dallaského Fedu Lorie Loganová v piatok uviedla, že nie je jasné, či je menová politika dostatočne prísna na to, aby znížila infláciu na cieľové 2 %.

Brent, WTI, cena ropy, dopyt, ropa
Foto: unsplash.com/Zbynek Burival

Navyše, piatková správa Michiganskej univerzity ukázala nárast inflačných očakávaní spotrebiteľov, čo takisto oslabilo nádeje, že Fed začne čoskoro uvoľňovať menovú politiku.Vyššie úrokové sadzby tradične tlmia ekonomickú aktivitu a oslabujú dopyt po rope. Zníženie nádejí na uvoľnenie menovej politiky v USA takisto podporilo dolár, čo máva negatívny vplyv na ceny komodít denominované v dolároch.

Ceny ropy boli pod tlakom aj v dôsledku rastúcich zásob pohonných látok v USA, uviedol šéf spoločnosti Ritterbusch and Associates Jim Ritterbusch. „Vzhľadom na pokles cien v uplynulom mesiaci a slabší než očakávaný vývoj dopytu po benzíne a nafte v USA sa zdá byť pravdepodobná určitá medvedia korekcia dopytu,“ dodal Ritterbusch.

Viac o téme: ceny ropy , Fed , pokles , ropa , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy