Nálada v americkom stavebníctve v októbri klesla na deväťmesačné minimum

Nálada v americkom stavebnom sektore tento mesiac klesla na najnižšiu úroveň za deväť mesiacov. Dôvodom sú vysoké úrokové sadzby hypoték, ktoré vplývajú na dopyt a znižujú optimizmus stavebných spoločností. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje Národnej asociácie staviteľov domov (NAHB) a banky Wells Fargo.

Index dôvery amerických stavbárov zostavovaný NAHB a bankou Wells Fargo klesol v októbri na 40 bodov zo 44 bodov v septembri. Znamená to pokles tretí mesiac po sebe a najnižšiu úroveň od januára. Index je zároveň výrazne pod hodnotou očakávanou analytikmi, ktorí počítali s indexom na úrovni 44 bodov.

„Stavebné firmy poukazujú najmä na menší záujem zo strany mladších kupcov. Tých z trhu vytláčajú vysoké úrokové sadzby,“ povedala šéfka NAHB Alicia Huey.

Nálada stavebníkov začala klesať v auguste, čo bol mesiac, v ktorom úrokové sadzby pri úveroch na bývanie dosiahli vyše 7 %. V dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb zo strany americkej centrálnej banky rastú úroky pri hypotékach od minulého roka a v súčasnosti dosahujú najvyššiu úroveň za posledných 20 rokov.

Viac o téme: hypotéky , pokles , Spojené štáty americké USA , stavebníctvo , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy