Ocenenia rozdané: Toto sú stavby roka 2023

Stavbami roka 2023 sa stali prvá etapa severného obchvatu R4 Prešov a rekonštrukcia a dostavba Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave. Obe získali titul Stavba roka 2023. Dokopy sa rozdalo 11 cien, okrem dvoch hlavných porota udelila aj dve ceny za celospoločenský prínos, šesť cien vyhlasovateľov súťaže a jednu cenu verejnosti. V piatok o tom informoval prezident Združenia pre rozvoj architektúry a stavebníctva – ABF Slovakia Vincent Kvočák.

Hlavnú cenu v kategórii inžinierske stavby a titul Stavba roka 2023 porota udelila stavbe R4 Prešov, severný obchvat, I. etapa. Stavba tiež získala Cenu za použitie progresívnych stavebných výrobkov a inovatívnych postupov výstavby, ktorú mu udelil Technický a skúšobný ústav stavebný.

Dostavba SNG v Bratislave získala viaceré ocenenia

Titul Stavba roka 2023 a hlavnú cenu v kategórii budovy získala rekonštrukcia a dostavba SNG v Bratislave. Stavba zároveň získala aj Cenu Ministerstva dopravy SR za celospoločenský prínos v oblasti architektúry a stavebníctva.

Únia miest Slovenska udelila cenu za celospoločenský prínos v rozvoji miest a obcí Slovenska rekonštrukcii a modernizácii školského závodu Gastrocentrum Trenčín.

Verejnosť za minulý rok najviac ocenila stavbu Vaillant Head Pump Plant v Senici, ktorá získala 17 789 hlasov (29,4 %) z celkového počtu 58 474 hlasov. Stavba získala aj ocenenie za výnimočné a progresívne projektové riešenie.

Ďalšie ocenenia od vyhlasovateľov súťaže Stavba roka 2023 získali aj administratívne centrum Pribinova 40 v Bratislave, ktoré získalo ocenenie za mimoriadnu kvalitu realizácie stavby. Cenu za uplatnenie vedy a výskumu pri navrhovaní a zhotovovaní stavby udelili pavilónu špičkových technológií Univerzity Komenského. Za nápaditý architektonický koncept bol ocenený Bytový dom Zwirn 1 a cenu za bytový/rodinný dom roka získali novostavby v bratislavskej časti Bory.

Viac o téme: obchvat R4 Prešov , ocenenia , SNG v Bratislave , Stavba roka 2023

Súvisiace články

Aktuálne správy