Kríza v sektore bytovej výstavby v Nemecku sa v auguste prehĺbila

Kríza v sektore bytovej výstavby v Nemecku sa v auguste prehĺbila. Počet zrušených projektov pritom dosiahol nové maximum, najmä v dôsledku rastúcich nákladov a vyšších úrokových sadzieb. Ukázali to v utorok výsledky prieskumu inštitútu Ifo.

Podľa prieskumu 20,7 % stavebných spoločností nahlásilo v auguste zrušené projekty v oblasti bývania v porovnaní s 18,9 % v predchádzajúcom mesiaci.

„Od začiatku prieskumu v roku 1991 sme nič podobné nevideli,“ povedal Klaus Wohlrabe, vedúci prieskumov v Ifo. „Neistota na trhu je obrovská,“ dodal.

Okrem prudkého nárastu stavebných nákladov a vyšších úrokových sadzieb, ktoré spôsobili, že mnohé projekty, ktoré boli začiatkom roka 2022 stále ziskové, už nie sú životaschopné, zasiahlo stavbárov aj zníženie dotácií v dôsledku prísnejších energetických predpisov, poznamenal Wohlrabe.

Prieskum Ifo odhalil tiež, že 44,2 % spoločností zaznamenalo v auguste pokles objednávok. Na ilustráciu, v júli to bolo 40,3 % a pred rokom v auguste 2022 len 13,8 %.

Zároveň 11,9 % spoločností v oblasti bytovej výstavby sa sťažovalo na problémy s financovaním, čo bol najvyšší podiel za viac ako tri desaťročia.

Čiastkový index očakávaní stavebných firiem tak dosiahol len -60,1 bodu. To je mimoriadne nízka úroveň, keďže väčšina spoločností sa obáva ďalšieho poklesu objednávok v nasledujúcich šiestich mesiacoch.

Viac o téme: kríza, Nemecko, projekty, stavebníctvo, výstavba bytov

Súvisiace články

Aktuálne správy