Bývanie vo vlastnom alebo v nájme: Rozdiel nebol nikdy väčší, čo sa teda oplatí viac?

Slovensko sa v Európskej únii zaraďuje medzi lídrov vo vlastníctve rezidenčných nehnuteľností. Vo vlastnom býva až 93 percent Slovákov. S vysokými cenami nehnuteľností a zhoršenou dostupnosťou financovania bývania sa však o slovo hlási aj bývanie v prenájme. Práve táto alternatíva môže množstvu Slovákov ušetriť aj niekoľko stoviek eur mesačne.

Z údajov NBS vyplýva, že zatiaľ čo v roku 2017 mala hypotéku pätina slovenských domácností, v roku 2021 mala hypotekárny úver už každá štvrtá. Podiel zadlženosti úvermi na bývanie by však už viac narastať nemal, pretože ich dostupnosť sa v poslednom období výrazne zhoršila. Nevýhodou pre potencionálnych kupujúcich sú aj vysoké ceny nehnuteľností, ktoré sa počas minulého roku dostali na historické maximá.

Aktuálna situácia tak čoraz viac Slovákov prinúti zvažovať prenájom bývania. Väčšia nezávislosť je však iba jedna z výhod takejto možnosti. Potenciálnym nájomcom nahráva aj priaznivý vývoj cien prenájmov v posledných rokoch.

Vývoj cien nehnuteľností v porovnaní s cenami nájmov

Z dát Eurostatu vyplýva, že Slovensko má jeden z najväčších nepomerov rastu cien nehnuteľností k zvýšeniu nájmov spomedzi členských štátov Európskej únie. V sledovanom období od roku 2010 po prvý kvartál 2023 sa ceny nehnuteľností na Slovensku zvýšili o 84 percent, zatiaľ čo ceny nájmov stúpli asi osemkrát menej. Počas toho istého obdobia narástli iba o 10 percent. Väčšie rozdiely zaznamenalo iba Luxembursko, ktorého trh nehnuteľností je vzhľadom na jeho veľkosť výrazne odlišný.

Zaujímavosťou je aj nízka korelácia zvýšenia nájmov k rastu cien nehnuteľností. Zatiaľ čo vývoj nájmov pripomína priamku, keďže ceny počas sledovaného obdobia rástli veľmi stabilne, vývoj cien nehnuteľností sa výrazne líšil.

Najväčší nárast hodnoty si nehnuteľnosti pripísali počas posledných piatich rokov čo úzko súvisí s expanzívnou politikou Európskej centrálnej banky. Tá požičiavala komerčným bankám za veľmi priaznivé úroky, čo sa premietlo aj na veľmi dobrej dostupnosti hypoték.

Na Slovensku sa ceny nehnuteľností dostali najvyššie v treťom kvartáli minulého roka. Počas tohto obdobia dosiahla priemerná cena za meter štvorcový 2714 eur. Počas posledných dvoch štvrťrokov zaznamenali ceny miernu korekciu a v prvom kvartáli tohto roku stál meter štvorcový v priemere 2556 eur.

Ako sú na tom jednotlivé časti Slovenska?

Podľa analýzy 365.invest, ktorá porovnávala ceny za prenájom dvojizbového bytu s rozlohou 40 metrov štvorcových vrátane energií v jednotlivých krajoch, je najdrahšie bývanie v hlavnom meste. To úzko súvisí aj s najvyššími cenami nehnuteľnosti spomedzi všetkých krajov. V Bratislavskom kraji zaplatíte za meter štvorcový vrátane energií v priemere 15,09 eur. Naopak najlacnejšie bývanie je v Banskobystrickom kraji kde sa cena za meter štvorcový pohybuje na úrovni 11,11 eur.

Pri pohľade na pomer výšky nájmu k mediánovej mzde, čo je stredná hodnota, je však situácia výrazne odlišná. Najmenšiu časť z disponibilného príjmu musia na nájom vynaložiť v Trenčianskom a Bratislavskom kraji, 44 percent respektíve 45 percent. Naopak najdrahšie bývanie je vo východnej časti krajiny. V Košickom kraji vás bývanie v nájme pripraví v priemere o 53 percent disponibilného príjmu, v Prešovskom kraji je to dokonca 55 percent.

Ktorý variant je lacnejší?

Či už sa rozhodnete pre kúpu alebo prenájom nehnuteľnosti, obidve alternatívy so sebou prinášajú pozitíva aj negatíva. Podľa údajov NBS je však vzhľadom na aktuálnu trhovú situáciu výrazne lacnejšie bývanie v prenájme. Mesačná splátka hypotéky v Bratislave je v porovnaní s cenou podnájmu bez energií v priemere o 38 percent vyššia. Historicky je tento negatívny rozdiel v neprospech bývania vo vlastnom dokonca najväčší.

Viac o téme: bývanie , ceny nehnuteľností , energie , Európska centrálna banka ECB , Európska únia EÚ , hypotekárne úvery , inflácia , nehnuteľnosti , prenájom , Slovensko , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy